Betonarme yapılarda kullanılan çelik çaprazların yapı davranışına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of stell bracing used in reinforced concrete structures on structural behaviour
  1. Tez No: 543933
  2. Yazar: OLGU AKAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan tez çalışmasında; yapılara etkiyen yatay yüklerden deprem yükünün karşılanmasında önemli bir faktöre sahip olan ve yapının daha rijit davranmasını sağlayan betonarme perdeler ile çelik çaprazlı sistemlerin etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada; mevcut 4 katlı betonarme bir yapının taşıyıcı sistemi moment aktaran çerçeve sistem, betonarme perde duvar ve çelik çaprazlar ile dizayn edilmiştir. Yapının kat sayısı parametreleri değiştirilerek toplamda 33 adet model oluşturulmuştur. Oluşturulan 33 adet yapı modellerinde belirli bir kolon grubu seçilmiştir. Yatay yük altında, seçilen bu kolon grubunun zemin kat kesme kuvveti, eğilme momenti değerleri X ve Y yönü için değerlendirilmiştir. Ayrıca oluşturulan modellerin doğal periyotları da incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler ile desteklenip, karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study effects of the concrete walls and steel crossed systems which are one of the horizonal loads, has an important role and make the buildings more rigid are examined. In this study in a current four floored buildings load bearing systems, moment frame systems were designed by concrete wals and cross stells. By changing the buildings ratio parametres totally 33 models were created. In created 33 models a specific column group was choosen. Under the horizonal load choosen column groups basement cutting force, moment of flexion value were evaluated for x and y drictions. Besides created models natural periods are examined. Obtained results were supported by tables and graphics and were presented comparatively.