Biber (Capsicum annuum Var. Annuum) tarımında kışlık ara ürün olarak yem bitkileri yetiştirebilme olanakları
Growing possibilities of forage crops as winter fallow crop in pepper (Capsicum annuum Var. Annuum) farming
  1. Tez No: 543934
  2. Yazar: OKTAY KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Balıkesir'de turşuluk süs biber (oval-acılı) (Capsicum annuum var. annuum) yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu sebeple bu çalışma biber tarımını daha verimli kılmak için kışlık ara ürün olarak ekilecek yem bitkilerinin etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Aynı zamanda bu uygulama ile hayvanlar için kaba yem de üretilmiş olacaktır. Araştırma 2016-2017 yılları kışlık ara ve yazlık ana ürün yetiştirme sezonlarında Balıkesir'in Karesi ilçesinde yürütülmüştür. Denemede kışlık ara ürün olarak Macar fiğinin (Vicia pannonica Crantz) Tarım Beyazı 98, yem bezelyesinin (Pisum arvense L.) Kosmaj ve yulafın (Avena sativa L.) Faikbey çeşitleri ile ana ürün olarak biberin Burbiye çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada ara ve ana bitkinin verim ve kalite özellikleri (yem bitkilerinde ot verimi, ham protein, ham kül, NDF, ADF ve ADL oranları ile biberde meyve verimi ve verim unsurları) incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, yem bitkileri biberin bitki boyunda ortalama %7,8, dal sayısında %25 ve meyve veriminde ise %6,3 oranında artış sağlamıştır. Biber veriminde en yüksek artış yem bezelyesinden sonraki yetiştiricilikle sağlanmıştır. Ara ürün olarak ekilen yem bezelyesi, yulaf ve Macar fiğinden sırasıyla 940,8 kg/da, 930,2 kg/da, 894,6 kg/da kuru ot elde edilmiştir. Sonuç olarak, biber tarımında hem verimin yükseltilmesi hem de kaliteli kaba yem üretilmesi için, kışlık ara bitkiye yer verilmesi ve bu amaçla baklagillerin, özellikle yem bezelyesinin yetiştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, there is an oval-chili (Capsicum annuum) of pickled ornamental pepper grown as the main product in Balıkesir Province. In order to increase the yield of C. annuum, it was carried out by planting the fodder crops as winter intermediate products. The research was carried out in Karesi District of Balıkesir between 2016-2017. Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz) agricultural white 98 as a winter break product in the experiment, (Pisum arvense L.) Kosmaj and oats (Avena sativa L.) Faik Bey varieties as the main product of pepper burbiye varieties were used in this study. Yield and quality characteristics of intermediate and main plants (crop yield, raw protein ratio, raw ash ratio, NDF, ADF and ADL ratios and fruit yield and yield components of seedlings) have been investigated in this research work. According to the results of the research, 7.8% of the seedlings plant height, 25% in the number of branches and 6.3% in fruit yield were increased. The highest increase in pepper yield has been obtained with the cultivation of fodder pea as intermediate crop. After the cultivation of fodder pea, oats and Hungarian vetch were obtained from 940.8 kg/da, 930.2 kg/da, 894.6 kg/da dry grass. As a result, in order to increase both the yield and the production of high quality hay grass in pepper cultivation, it is suggested to include winter intermediate crops and for this purpose, the cultivation of legumes, especially fodder peas, has been suggested.