Tesis yeri seçiminde çok kriterli karar verme yöntemi ve cam sanayi kuruluşu için bir örnek
A multi criteria decision making method for the facility location problem and an example for a glass indusrty facility location
  1. Tez No: 543954
  2. Yazar: BERKCAN GÜCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tesis yeri seçimi, işletmeler için hayati önemi haiz olan bir işlemdir. Söz konusu seçim işleminde genellikle birden fazla tesisin, birden fazla alternatif lokasyona, birden fazla kritere göre yerleştirilmesi amaçlanır. Ayrıca, bazı durumlarda işletmelerin yeni kurulacakları tesislerde olduğu gibi, tesislerini genişletmek veya tesislerin yerini değiştirmek için bilimsel sonuçlar üreten çeşitli yöntemlere başvurmaları gerekmektedir. Bu çerçevede, çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri ile sezgisel ve metasezgisel yöntemlerin kullanılması, işletmecilere etkin çözümler üreten çeşitli alternatif yöntemler sunmaktadır. Literatürde, tesis yeri seçimi (facility location) problemi olarak adlandırılmış olan bu problem, günümüze kadar literatürde oldukça yoğun bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The facility location estimation is a highly challenging process for companies, where multiple conflicting criteria have to be taken into account, in estimating the best-fit alternative location. In addition, there might be cases, where the facilities need to be expanded or the facility must be transported to a new location. Hence, there is a need for utilization of scientific location estimation methods for choosing the best alternative location. In this sense, multiple criteria decision making (MCDM) methods and heuristic and meta-heuristic methods are widely used in literature for facility location choosing problems.