Akıllı telefonlarda kullanıcıların tercih ettikleri kimlik doğrulama yöntemleri
Choosing their optimization identifiers of operators in intelligent telephones
- Tez No: 543955
- Danışmanlar: DR. EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Göz takibi günümüzde hala gelişmekte olan büyük bir teknoloji icadıdır. Özellikle sağlık sektörü, oyun sektörü ve satış sektöründe. Aynı zamanda akıllı telefonlarımız da gün geçtikçe daha güçlü donanıma sahip olmaktadırlar. Asıl amaç göz takibi ile kimlik doğrulanması tekniğiyle akıllı telefonlarının güvenliğinin arttırılması. Tezin içeriğinde akıllı telefonlarının ön kamerasından göz bebeklerinin takip edilerek kimlik doğrulanması incelenmiştir. Akıllı telefonlarda, bunun başarılması için göz takip algoritmaları ve göz bebeği eşleşme taslakları uygulanmıştır. Kullanıcıların güvenilir bir şekilde kimlik doğrulamalarını mobil cihazları ile güvenli bir şekilde yapabilmeleri için göz bebeği segmentasyon algoritması, gözün algılanması ve gözün bakış estimasyon algoritmasını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Eye tracking is a marvelous technology that is still a developing invention. Even today, especially in the grand sectors of marketing, gaming and health. In addition, smartphones are improving each passing day, at the same rate. The main purpose of this thesis is to greatly increase the security of smart phones through the usage of eye tracking with authentication technique. The thesis delves into the details of authentication through eye tracking by using the front camera of a smartphone. In order to achieve this goal, numerous eye and pupil tracking algorithms were utilized. On top of that, widely used methods of our time such as fingerprint, password, pattern, voice and face recognition were also observed in detail. Secure authentication methods preferred by users for them to safely operate their smartphones were researched. Lastly, this thesis also covers eye and gaze detection algorithms.