Endüstri yapılarında çalışan konforu
Employee comfort in industrial buildings
- Tez No: 543957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. DİLAY GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Genellikle endüstri binaları sadece makineleri barındıran yapılar olarak algılanmalarından ötürü, konut, ticaret, eğitim, kültür, spor yapıları gibi mimarlığın alışılmış uğraş alanlarının dışında sayılmıştır. İşlevleri sebebi ile şehirlerin dışında bulunan, organize bölgelerde veya kırsal kesimlerdeki endüstri yapıları için estetik kaygılar birincil tasarım girdisi olarak düşünülmemiştir. Geçmişten günümüze kadar bu yapılarda, üretim ve makine terimleri mimari planlamada birincil öncelikte olmuştur. Çalışanın konforu ile makine ve üretim çözümlenmesi birlikte yapılmamıştır. Endüstri Devrimleri ile çoğalan endüstri yapılarında üretim, insan unsurundan önce sayılmış ve bu da çalışan konforu problematiğini ortaya çıkarmıştır. Endüstriyel yapıların tasarım aşamasında çözülmesi gereken çalışanlar için konfor problemleri çözülmemiş, makinaların üretimi çalışanın konforundan daha önce gelmiştir. Endüstriyel yapılarda çalışanların gereksinimlerine ve konforuna önem verilmemiştir. Bu çalışmada Endüstri Devrimleri öncesinden bugüne kadar geçen sürede endüstri yapılarının ve çalışan konforunun değişimi incelenmiştir. Çalışanın konfor parametreleri belirlenmiş, bu parametrelere göre Endüstriyel Devrimler'de çalışan konforu gözlemlenmiştir. Çalışma üretiminin biçimine ve değişimine bağlı olarak, mekân ve çalışan konforunu incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since industrial buildings are mostly perceived as buildings containing only machines, they are counted apart from accustomed areas of architecture such as dwelling, trade, education, culture and sport buildings. Aesthetical worries, for industrial buildings in organized regions, rural areas or found outside the urban areas are not deemed as primary design input because of their functions. From past to present, production and machine terms in these constructions become first priority in architectural planning. Employee comfort and machine- production analysis are not designed together. Production in industrial buildings increasing with Industrial Revolution, is discussed prior to human factor and it reveals employee comfort problem. Comfort problems for employees that need to be solved in the design stage of industrial buildings are not solved, production of machines precedes employee comfort. The necessity and comfort of employees in industiral structures are disregarded. In this study, the alteration of industrial buildings and employee comfort are analyzed from before the Industrial Revolution till today. Comfort parameter of employees are stated and according to these parameters employee comfort is observed in Industrial Revolution. Industrial architectural study alters depending on the manner of production. This study aims to observe the alteration employee comfort according to the change of place.