Goji berry meyvesinin karnitin gıda takviyesi ile birlikte kullanımının araştırılması
The investigation of the use of goji berry fruit with the food supplement carnitine
  1. Tez No: 543958
  2. Yazar: HANIYEH BEHROUZIZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Diyetten elde edilen ya da böbrekte, karaciğere ve beyindeki lizin ve metioninden endojen olarak sentezlenen bir yardımcı faktör olan L-karnitin (LK), uzun zincirli yağlı asitlerini (YA'ler), sitrik asit döngüsü üzerinden ATP üretimi için mitokondriyal matriste taşır. YA'lerinin blokajına bağlı olan tedavi uygulamaları, LK seviyelerindeki düşüş, kanser regresyonuna yol açar. Akut miyeloid lösemi (AML) dahil olmak üzere çeşitli kanser tiplerine tekli veya kombinasyon halinde LK uygulanması, apoptozun indüksiyonu yoluyla inhibisyon etkisi gösterir. Bununla birlikte LK'nın kansere neden olduğu ve kanser hücrelerini tedavilerin verdiği zarardan koruduğu hakkında bazı tartışmalı çalışmalar da bulunmaktadır. Bir Çin tıbbi gıda takviyesi olan antioksidan ve apoptotik etki gösteren Goji berry (GB) lösemi de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini önlemek veya tedavi etmek için kullanılmaktadır. Çalışmamızda, GB ve LK'nin tek başına ve birlikte kullanımının kronik miyeloid lösemi (KML) üzerindeki etkisini sinyal iletim yolu ile birlikte araştırmayı hedefledik. Gereç ve yöntem: Antioksidan kapasiteleri bilinen GB meyvelerinin ekstraktları, K562 lösemi hücrelerine tekli olarak ve LK ile birlikte 72 saat boyunca uygulanmıştır. Bu uygulamaların etkileri, hücre sayısı, hücre canlılığı ve apoptotik hücre oranı (flow sitometri), apoptotik (Kaspazlar-3,8,9, bax) ve anti-apoptotik (bcl-2) proteinlerin (ELIZA) seviyeleri ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: A co-factor L-carnitine (LC) obtained from the diet or synthesized endogenously from lysine and methionine in the kidney, liver and brain transports long-chained fatty acids (FAs) into the mitochondrial matrix for ATP generation via the citric acid cycle. The treatment modalities dependent on the blokage of FAs, i.e. the decrease in LC levels, lead to cancer regression. The application of LC in single or in combination to several cancer types including acute myeloid leukemia (AML) shows inhibitory effect via the induction of apoptosis. However, there are also some controversial studies on LC causing cancer and protecting cells from the deterioration of therapies. A Chinese medical dietary supplement as Goji berry (GB) with an antioxidant and apoptotic effect is used to prevent or treat various cancer types including leukemia. In our study, we targeted to investigate the effects of GB and LC in single and in combination with each other on chronic myeloid leukemia (CML) with their signal transduction pathway. Materials and methods: Antioxidant capacity known GB fruits' extracts were applied to K562 leukemia cells in single and in combination with LC for 72 h. The effects of these applications were determined by cell number, cell viability and apoptotic cell rate (flow cytometry), the levels of apoptotic (Caspases-3,8,9, bax) and anti-apoptotic (bcl-2) proteins (ELISA).