İstanbul'da konut tipolojilerinin değişim süreci
Changing process of housing typologies in Istanbul
- Tez No: 543960
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BERİA BAYİZİTLİOĞLU RODWELL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnsanların barınma ihtiyacı sonucunda ortaya çıkan konut, sürekli olarak değişim geçiren bir kavramdır. Türkiye'de bu değişim ve dönüşümün en fazla görüldüğü kent İstanbul'dur. Ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik birçok nedene bağlı olarak değişim gösteren konut tipolojilerinin İstanbul örneği üzerinden incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışma literatür taraması ve alan incelemesi ile hazırlanmıştır. Birinci bölümde tip, tipoloji ve konut ile ilgili kavramsal konular ele alınmıştır. İkinci bölümde İstanbul'da konutun değişim süreci beş dönem üzerinden incelenmiştir. Bu dönemler konuta etki etmiş kırılma noktaları sayılabilecek olaylar üzerinden ele alınmıştır. Üçüncü bölümde örnek konut plan tipleri üzerinden vaka analizi gerçekleştirilmiştir ve bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The housing that emerges to the built environment as a result of people's need for housing is a constantly changing concept. Istanbul is the city where the changes and transformations of housing are most visible in Turkey. The main objective of this study is to examine the housing typologies, which has been affected according to economic, social, political, technological and many other factors. Istanbul, particularly, has hosted many typologic examples. The study contains both the literature review and the case analysis in the field. In the first chapter, conceptual issues related to type, typology and housing are discussed. In the second chapter, the process of changing typology of the dwellings in Istanbul was examined over five periods. These periods are taken up in the events that can be counted as thresholds that have affected the dwelling. In the third chapter, case analysis were conducted on the sample housing units as plan types and facades. The findings and assessment of the study are in the last section.