Türkiye'de sürdürülebilirlik iddiası taşıyan projelerin uluslararası kriterler bağlamında sorgulanması
Evaluation of projects in Turkey which are claimed as sustainable within international criterias
- Tez No: 543959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖKTEM ERKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Doğal kaynakların tükenmesi, yeşil alanların tahribatı, ekosisteme verilen zarar ve buna bağlı olarak yaşanılabilir alanların giderek daralması sonucunda sürdürülebilirlik kavramı mimarlık disiplininde de etkisini göstermeye başlamıştır. Mimari yapıların sürdürülebilirliklerini sorgulayan ve derecelendiren yeşil bina sertifika sistemleri temel ölçüt haline gelmiştir. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik kavramının sahip olduğu bu güncel değer, bir reklam aracı olarak da kullanılmasına neden olmuştur. Sertifika kriterleri kapsamında çevreci girişimlere katkısı/ teşviki azımsanamayacak olsa da, kati ret koşulları bulunmaması ya da yaptırım gücünün/ desteğinin bulunmaması yeşil bina kavramını suistimale açık bir hale getirmiştir. Bu çalışmada yeşil bina sertifikasına sahip 22 ve yeşil bina sertifikasına sahip olmayan ancak çevreci ve sürdürülebilir olarak tanıtımları yapılan 5 Proje incelenmiş ve sertifika sistemlerinin değerlendirme kriterleri üzerinden hazırlanan sürdürülebilirlik kriterleri dahilinde eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumption of natural resources, destruction of green fields, interference to ecosystem and ressult of all these, decrese in the living fields made concept of sustainability more effective on architecture. Green building certification systems are the main evaluation and grading systems of sustainability on architecture. On the other hand popularity of he concept of sustainability made itself a valuable marketing tool. In this study 22 certificated residence projects and 5 not certificated but presentented as eco-friendly or sustainable residence projects were analyzed and evaluated within sustainability criterias which determined by reviewing sustainability certificate criterias.