2006-2008 yılları arasında yenidoğan kliniğineindirekt hiperbilirubinemi nedeniyle yatırılanhastaların epidemiyolojik özellikleri
Epidemiological characteristics of patients who di̇agnosed indirect hyperbilirubinemia in neonatal unit
  1. Tez No: 543964
  2. Yazar: ELİF ÇALIŞKANÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yenidoğan sarılığı, yenidoğan döneminin sık karşılaşılan sorunlarından birisidir. Ancak erken tanı konup tedavisi yapılmadığı zaman bilirubinin nörotoksik etkisi nedeniyle bazen istenmeyen ölümlere ve uzun dönem nörolojik sekellere yol açabilen bir durumdur. Yenidoğan döneminde olumsuz sonuçlara yol açabilecek olan sarılıkların önlenmesi için doğumdan sonra gerekli takiplerin yapılması (özellikle ilk bir hafta) ve ailelerin eğitilmesi ile kernikterus gibi istenilmeyen komplikasyonların önüne geçilebilir. Doğumdan önce anne ve babanın kan grubunun tesbit edilmesi, ailelerin doğumdan önce yenidoğan sarılığı konusunda bilgilendirilmesi basit, maliyeti düşük ancak etkili tedbirlerdir. Akraba eviliklerinin önlenmesi ile de sarılığa neden olabilen nadir görülen genetik hastalıklar önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is one of the common problems of neonatal period. However, when early diagnosis and treatment are not performed, bilirubin is a condition that may cause undesirable deaths and long-term neurological sequelae due to the neurotoxic effect of bilirubin. In order to prevent jaundice which may lead to negative consequences in the neonatal period, the necessary follow-up after birth (especially the first week) and the education of families can prevent undesirable complications such as kernicterus. It is simple, cost effective but effective measures to determine the blood group of parents before birth and to inform parents about neonatal jaundice before delivery. Rare genetic diseases that can cause jaundice can be prevented by preventing relatives.