Implicit phrasal verb knowledge gains through conceptual metaphor theory: A case of university prep school students
Kavramsal eğretileme kuramı ışığında öğretilen öbek eylemlerin içselleştirilerek kazanımı: Üniversite hazırlık sınıfı öğrencileri örneği
  1. Tez No: 543965
  2. Yazar: DİLŞAH KALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Araştırmanın başlıca amacı öbek eylemlerin Kavramsal Eğretileme Kuramı ışığında açık kelime öğretimi tekniği kullanılarak öğretilmesi yoluyla hem kısa hem de uzun süreli bir öğrenme sağlanıp sağlanamayacağını sorgulamaktır. Çalışmanın diğer bir amacı ise, öbek eylemlerin geliştirilecek ve uygulanacak olan bu sözcük öğretimi tekniği ile öğretilmesinin katılımcılarda örtük bilgi ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağının irdelenerek, sözcük öbeklerinin içselleştirilip içselleştirilmediğinin araştırılmasıdır. Bu bağlamda, öğretilen öbek eylemlerin algı düzeyinde etkin olup olmadığının araştırılması için çoktan seçmeli bir test, aynı eylemlerin üretim düzeyinde aktif olup olmadıklarının ölçülmesi için ise üretim düzeyinde bir sözcük bilgisi testi geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra, katılımcıların bu kazanımları ne kadar içselleştirdiklerine ilişkin bulguları araştırmak için katılımcıların tepki sürelerini ölçen maskelenmiş tekrarlı çağrıştırma tekniğiyle sözcük tanıma testi ve kendi-hızıyla okuma alıştırması gibi testler uygulanmıştır. Çalışmaya, kolayda örneklem yöntemi ile seçilen 60 hazırlık sınıfı öğrencisi katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Kavramsal Eğretileme Kuramı ışığında geliştirilen ve uygulanan açık öğretim tekniğinin öbek eylemlerin öğrenimine ve uzun bellekte saklanıp uygun bağlamlarla karşılaşıldığında kısa sürede hatırlanması ve kullanılmasına önemli bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca, geliştirilen tekniğin öğrencilerin öbek eylemleri tanıma ve işlemleme sürelerinde de büyük bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarının ikinci dil edinim kuramlarından Arayüz (interface) Hipotezi tartışmalarına, geliştirilen açık öğretim sistematiğinin bellekte örtük bilgi ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını araştırıp sorgulaması nedeniyle katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The major concern of this study is to describe the attempt to explicitly teach phrasal verb constructions in the light of conceptual metaphor theory, focusing on the metaphorical orientations of particles as well as to investigate the relationship between such an explicit phrasal verb instruction and implicit phrasal verb knowledge gains. It is a within group pretest/posttest design experimental research carried out with 60 Turkish EFL learners enrolled in the School of Foreign Languages in Kütahya Dumlupınar University in Kütahya, Turkey. The analysis was conducted in terms of three dimensions; which are achievement and retention of receptive and productive PV knowledge, subconscious lexical recognition and processing and semantic lexical processing. For the analysis of first dimension, a multiple-choice test to evaluate receptive PV knowledge as well as a c-test to measure controlled productive PV knowledge were administered as pretest, immediate posttest and delayed posttest. To investigate the subconscious lexical recognition and processing, a masked repetition priming lexical decision task and to examine semantic lexical processing a self-paced task were applied to the participants. The results of the study found out that explicitly presented PV knowledge in the light of conceptual metaphors significantly influences not only the achievement and retention of receptive and productive PV knowledge, but also the subconscious lexical recognition and processing as well as semantic priming of PV knowledge, validating a strong interface position in terms of lexical aspect of language learning.