Nedensellik analizi ve gri ilişkisel analiz ile performans sıralaması: G20 ülkeleri üzerine bir çalışma
Performance ranking with causality analysis and gray-relational analysis: A study on the G20 countries
  1. Tez No: 543981
  2. Yazar: VOLKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA ÖZGÜR YENİAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez çalışmasında, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden birisi olan Gri İlişkisel Analiz (GİA) yöntemiyle ülkelerin ekonomik performanslarının çalışma kapsamında belirlenen temel ekonomik parametreler kullanılarak ölçülmesi ve sıralanması amaçlanmıştır. GİA yönteminin uygulanması sırasında, değişkenlerin ağırlıklarının belirlenmesinde objektif bir yaklaşım olması amacıyla ülkelerin ekonomik performanslarını belirleyebilecek parametreler korelasyon katsayıları ve Granger nedensellik analizi ile incelenerek her ülke için ekonomik korelasyon haritaları ve nedensellik matrisleri oluşturulmuştur. Bunun için uygulamada G20 ülkelerine ait ekonomik parametreler kullanılmıştır. Bu harita ve matrisler kullanılarak ülkelerin ekonomik performanslarını ortaya koyacak temel değişkenler ve bunların GİA için kullanılacak ağırlıkları belirlenmiştir. Sonuçta ülkelerin ekonomik performansını temsil edecek olan Gri İlişkisel Dereceler (GİD) ile ekonomik performanslar birbirleriyle karşılaştırılmış ve sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to measure and rank the economic performances of countries by using the basic economic parameters specified in the study by using Gray Relational Analysis (GRA) method, which is one of the Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods. The parameters that can determine the economic performance of the countries in order to determine the weights of the variables during the application of the GRA method is analyzed by using correlation coefficients and Granger causality analysis to establish economic correlation maps and causality matrices for each country. For this, economic parameters of G20 countries are used in practice. Using these maps and matrices, the main variables that will reveal the economic performances of the countries and the weights to be used for GRA are determined. With the Gray Relational Degree (GRD), which will ultimately represent the economic performance of countries, economic performances are compared and ranked against each other.