Eğitim harcamaları ve işsizlik ilişkisi: OECD ülkeleri için panel nedensellik analizi
Education expenditures and unemployment relationship: Panel causality analysis for OECD countries
- Tez No: 660544
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Eğitim, hem geleneksel hem de modern ekonomiler için gerekli becerilere sahip bireyler yetiştirir ve onları daha nitelikli bir sermayeye dönüştürür. Bu nedenle eğitim, ülkelerin ekonomik büyümesini ve gelişmesini sağlayan önemli bir değişkendir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler eğitim harcamalarına büyük kaynaklar ayırmaktadır. Kaynakların verimli ve etkin kullanımı ekonomik büyüme ve kalkınmada önemli bir rol oynamaktadır. Hızla büyüyen ve gelişen bir ekonomide istihdam oranı artacak ve işsizlik seviyesi azalacaktır. Nitelikli işgücü, ülkelerin ekonomik büyümesini ve gelişmesini hızlandıran önemli bir faktördür. Gelişen ve büyüyen ekonomilerde istihdamın artması ve işsizliğin azalması beklenir. Çalışmada, 2008-2017 yılları arasında 33 OECD ülkesi için OECD verilerinden faydalanılarak ekonometrik analizler yapılmıştır. Bu amaçla, öncelikle eğitim harcamaları analiz edilmiştir, ardından işgücü piyasası ve özellikle işsizlik teorileri üzerinde durulmuştur. Devamında eğitim harcamaları ile işsizlik arasında ne tür bir nedensellik olduğu konusunda Dumitrescu-Hurlin nedensellik testi kullanılarak ekonometrik analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre eğitim harcamaları ve işsizlik arasında tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir. Eğitim harcamaları, işsizliğin nedenidir fakat işsizlik, eğitim harcamalarının nedeni değildir sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise ekonometrik analiz sonuçları yorumlanarak politika önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education trains individuals with the skills required for both traditional and modern economies and turns them into more qualified capital. Therefore, education is an important variable that enables the economic growth and development of countries. Developed and developing countries allocate great resources for education expenditures. Efficient and effective use of resources plays an important role in economic growth and development. In a rapidly growing and developing economy, the employment rate will increase and the level of unemployment will decrease. Qualified workforce is an important factor that accelerates the economic growth and development of countries. It is expected that employment will increase and unemployment will decrease in developing and growing economies. In the study, econometric analyzes were performed for 33 OECD countries between 2008 and 2017, using OECD data. For this purpose, education expenditures were analyzed first, then the labor market and especially unemployment theories were emphasized. Then, an econometric analysis was performed using the Dumitrescu-Hurlin causality test to determine what kind of causality exists between education expenditures and unemployment. The findings show that there is a one-way causality relationship between education expenditures and unemployment. Education expenditure is the cause of unemployment, but unemployment is not the cause of education expenditure. In the last part of the study, the econometric analysis results are interpreted and policy recommendations are given.