Kullanıcı deneyimi tasarımı ve araştırmasında katılımcı temini sürecinin incelenmesi
Exploring participant recruitment process in ux research and design
- Tez No: 922007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY GELMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kullanıcıların ürünle etkileşimi öncesindeki, sırasındaki ve sonrasındaki anlık ve uzun süreli deneyiminlerini inceleyerek örtülü ve açık ihtiyaçları ortaya çıkaran kullanıcı deneyimi araştırmaları, ürün geliştirme ve tasarım süreçlerinde etkili paydaşları kullanıcıların lensinden baktırarak, iş hedefleri ve kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve servisler ortaya konulmasında etkili olmaktadır. Kullanıcı deneyimi araştırmaları ürün geliştirme sürecinde farklı departmanların alacağı birçok karar için referans noktaları oluşturarak, karar alma sürecindeki riski ve belirsizliği azaltmakta; karar alma süreçlerini kısaltarak verimli ve hedefe yönelik ilerlemeye temel oluşturmaktadır. Konumlandığı kurumları konumlanmadığı kurumlardan pozitif bir şekilde ayrıştırdığı için kullanıcı deneyimi araştırmaları özelinde yatırım tutarı, özelleşmiş ekip ve çalışan sayısı yıldan yıla artmakta ve önümüzdeki yıllarda da artacağı öngörülmektedir. Kullanıcı deneyimi araştırmalarının birçok aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalardan birisi de katılımcı teminidir. Kullanıcı deneyimi araştırmalarmalarına uygun katılımcıların belirlenmesi ve dahil edilmesi olan katılımcı temini süreci; kullanıcılarla doğrudan temas kurularak veri alınan, araştırma uygulayıcıları tarafından sıklıkla tercih edilen birebir derinlemesine görüşme ve kullanılabilirlik testi gibi yöntemler tercih edilen araştırmaların gerçekleşmesinde ön koşul olmakta ve gerçekleşen araştırmaların etkin olmasında kritik bir rol oynamaktadır. Katılımcı temini, iyi pratiklere bağlı kalınmadığı durumlarda kullanıcı deneyimi araştırması çıktılarının geçerliliğini sorgulatabilmekte ve paydaşların kullanıcı deneyimi araştırması çıktılarına güvenini zedeleyebilmektedir. Ürün geliştirme sürecindeki paydaşların oldukça fazla zamanının gitmesine ve kurumda finansal kayıpların oluşmasına da neden olması sebebiyle büyük bir etkiye sahiptir. Bu noktada kullanıcı deneyimi araştırmalarında en çok zaman alıcı ve zorlayıcı süreçlerden biri olarak görülen katılımcı temini süreci için kullanıcı deneyimi araştırmalarındaki yaklaşım ve yöntemlere benzer şekilde sistematik bir süreç gerekmektedir. Bu doğrultuda çalışma kapsamında, farklı ekip yapılarına sahip kurumlardaki kullanıcı deneyimi araştırmacılarının katılımcı temini sürecini araştırmalarında nasıl ilerlettiklerini incelemek, bu süreçte yaşadıkları zorlukları ve beklentilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Katılımcı temini sürecinde; katılımcıları belirlerken, katılımcılara ulaşırken, katılımcıları seçerken ve teşvik belirlerken kararların nasıl alındığını anlamlandırmak hedeflenmiştir. Çalışma sürecinde veri toplama yöntemi olarak, kullanıcıların anlatılarını incelemek ve katılımcı temini sürecinde verdikleri kararlarındaki nedenselliği ortaya çıkarmak için yaygın olarak yararlanılan nitel araştırma yöntemi olan birebir derinlemesine görüşme yöntemi tercih edilmiştir. Katılımcı gruplarının belirlenmesinde kullanıcı deneyimi araştırması alanındaki kısıtlı iş gücünün etkisiyle sadece ekip yapısı özelinde kırılıma gidilmiş; temin yöntemi olarak doğrudan iş bağlamında kullanılan sosyal platformlardan ve katılımcıların birbirini önermesinden yararlanılmıştır. Analiz yöntemi olarak, veri setini detaylı, kapsamlı ve esnek bir şekilde yorumlatabilmesi, katılımcıların tercihlerindeki nedenselliği ve etkileri derinlemesine aktarmaya olanak tanıması sebebiyle içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Literatür incelemesiyle katılımcı temini sürecindeki yöntemsel sınıflandırmalar ortaya konulmuş; birebir görüşmelerde ortaya konulan bulgular doğrultusunda katılımcı temini sürecinin gerçekleştiği ortamlar ve temin sürecinin hangi araç ve paydaşlarla adım adım nasıl ilerlediği sunulmuştur. Öncelikli olarak literatür incelemesinde akademik ve gri literatürde katılımcı temini sürecine dair anlayışlar, katılımcı temini sürecinin ana hatları, süreçte yararlanılan yöntemler, formatlar, kılavuzlar detaylı bir şekilde açıklanmış; örnek vaka çalışmalarıyla teorinin pratikteki yansımaları gösterilmiştir. Çalışmada ortaya çıkarılan bulgular temelde üst kategori, kategori ve alt kategori yapısında sunulmuştur. Bulgular, deneyim araştırmasında katılımcı temininin konumlandığı bağlam, katılımcı temini süreci ve katılımcı temininnde yararlanılan yardımcılar olmak üzere üç üst kategoride aktarılmıştır. Deneyim Araştırmasında Katılımcı Temininin Konumlandığı Bağlam; kullanıcı deneyimi araştırma ekibi, kullanıcı deneyimi araştırması yaklaşımı, araştırma yapılan sektör, kullanıcı deneyimi araştırmacısının rol ve sorumlulukları, kullanıcı deneyimi araştırması yaklaşımı, kullanıcı deneyimi araştırması yöntemleri, araştırma yapılan sektör, araştırma yapılan ürün ve servis olmak üzere altı kategoride sunulmuştur. Katılımcı Temini Süreci Adımları; Katılımcı grubu belirleme, katılımcı temin yöntemini belirleme, katılımcılara erişme, katılımcıları filtreleme, katılımcıları çalışmaya dahil etme, katılımcıları çalışmada tutma, katılımcı teşviklerini verme ve katılımcı verisi dokümantasyonu olmak üzere sekiz kategoride sunulmuştur. Katılımcı Temininde Yardımcılar; katılımcı temininde yararlanılan araçlar, kişiler ve kaynaklar olmak üzere üç kategoride sunulmuştur. Çalışma kapsamlı bir şekilde değerlendirildiğinde, katılımcı temini sürecinin kullanıcı deneyimi araştırması, kullanıcı deneyimi tasarımı ve ürün geliştirme süreçlerine etkileri ortaya çıkarılmıştır. Katılımcı temini sürecinin gerçekleştiği bağlam, kullanıcı deneyimi ekip yapısı, katılımcı temini sürecindeki paydaşların rolleri, araştırmaya konu ürün ve servis ile birlikte araştırmacıların becerisinin katılımcı temini sürecine etkileri açıklanmıştır. Katılımcı temini sürecinde kullanıcı deneyimi araştırmacılarının araçlara erişiminin, paydaşların katılımcı temini sürecine dedikasyonunun ve yasal süreçlere bağlılığın süreçteki önemi gösterilmiştir. Kurum dışından yararlanılan katılımcı temini ajanslarıyla ilişkinin nasıl daha etkili bir şekilde kurulmaya çalışıldığı aktarılmıştır. Katılımcı temini sürecinin katılımcı grubunu belirleme, katılımcı temin yöntemini belirleme, katılımcılara erişme, katılımcıları filtreleme, katılımcıları çalışmaya dahil etme, katılımcıları çalışmada tutma, katılımcı teşvikleri verme ve katılımcı verisi dokümante etmek olmak üzere sekiz adımdan oluştuğu görülmüş; bu adımların değişmesinde çalışılan organizasyonun, paydaşlarla ilişkiler ve araştırma bağlamının etkili olduğu anlaşılmıştır. Çalışma sonucundaki bulgular makro seviyede de değerlendirilmiş, bu doğrultuda kurumlardaki katılımcı temini haritası çıkarılmıştır. Kurumlardaki katılımcı temini süreçleri incelendiğinde katılımcı temini operasyonlarının ne kadar gelişmiş ve etkili olduğuna dair göstergeler aktarılmıştır. Göstergeler; katılımcı temini becerisi, kullanıcılara erişim düzeyi ve katılımcı teminindeki kılavuzlar olmak üzere üç kategoride derlenmiştir. Göstergelerden yararlanılarak kurumlarda katılımcı temini süreçlerinin gelişmişliğini gösterecek bir harita çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda ortaya çıkan içgörüler, literatürle bir araya getirilip tartışmaya açılmış ve katılımcı temini sürecini kolaylaştırmaya dönük önerilerle çalışma pratikte kullanılabilecek şekilde çerçevelenmiştir. Böylelikle katılımcı temini sürecinin tanımlanan her adımının verimli ve etkili bir şekilde ilerlemesinde kılavuz noktalar oluşturulmuştur. Bu çalışmanın ticari bağlamda hem ürün ve servis sunan firmalarda hem de tasarım ve danışmanlık firmalarında kullanıcılarla teması olan rollerdeki kullanıcı deneyimi araştırmacıları, kullanıcı deneyimi tasarımcıları, ürün yöneticileri, iş analistleri ve kullanıcı deneyimi alanında kariyer planlayanlar için katılımcı temini sürecine dair teorik temelleri oluşturacağı; pratiğe dönük yaklaşım ve önerilerle kullanıcı deneyimi araştırması için kritik bir süreç olan katılımcı temini sürecinin sistematik bir şekilde ilerletilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ürün geliştirme döngüsünde belirtilen rollerdeki profesyoneller ve kullanıcı deneyimi alanında kariyer planlayanlar çalışmada somut çıktı olarak katılımcı temini yöntem seti, katılımcı temini süreci adımları, katılımcı temini sürecini iyileştirmeye yönelik öneriler ve katılımcı temini haritasını kullanabilecek; kazanım olarak ise adım adım katılımcı temini sürecinin ilerleyişini öğrenerek bu süreçte yaşanan zorluklara dair pratiğe dönük önerileri alacak, temin sürecinde yer alan ekip ve paydaşlara hakim olacak, temin sürecinde yararlanılan araç ve kaynakları bilecek ve uygulamalarına engel oluşturabilecek noktalarla birlikte temin sürecindeki yöntemleri öğrenecektir.
Özet (Çeviri)
User experience (UX) research, which examines users' instantaneous and long-term experiences before, during and after their interaction with a product, plays a critical role in uncovering implicit and explicit needs. By guiding key stakeholders in product development and design processes to view the world through the users' lens, user experience (UX) research facilitates the design of products and services that align with business goals while meeting user needs. It provides reference points for decisions across different departments, reduces risk and uncertainty and accelerates decision- making processes, ultimately fostering efficient and goal-oriented progress. Given its positive impact on differentiation, organizations are increasingly investing in user experience (UX) research, leading to a yearly growth in specialized teams, employee numbers and funding, with further increases anticipated in the coming years. One critical phase of user experience (UX) research is participant recruitment. This process involves identifying and involving participants suitable for user experience (UX) studies, such as one-on-one in-depth interviews and usability testing. These methods, frequently used by user experience researchers, require direct user interaction and are pivotal for effective research outcomes. If best practices are not followed, participant recruitment can undermine the validity of research findings and erode stakeholder trust, causing time and financial losses. As one of the most time-intensive and challenging aspects of user experience (UX) research, participant recruitment requires a systematic approach similar to other user experience (UX) research methods. This study aims to examine how user experience (UX) researchers from organizations with varying team structures approach participant recruitment, identifying challenges and expectations. Specifically, it explores how decisions are made during participant selection, recruitment and incentivization. A qualitative research method“one-on-one semi-structured in-depth interviews”was chosen to analyze participants' narratives and uncover the reasoning behind their recruitment decisions. Due to the limited headcount in user experience (UX) research, participant groups were segmented only by team structure. Recruitment relied on professional networks, including social platforms and referrals. For data analysis, content analysis was employed, enabling a detailed and comprehensive interpretation of the dataset and providing insights into the causal factors behind participants' preferences. The study findings are structured into three main categories; (1) Context of Participant Recruitment in User Experience Research, (2) Steps in the Participant Recruitment Process and (3) Facilitators in Participant Recruitment.“Context of Participant Recruitment in User Experience (UX) Research”main category includes four categories: • UX research team structures • Roles and responsibilities of UX researchers • UX research approach and methods • Industry, products and services being researched“Steps in the Participant Recruitment Process”main category includes eight categories highlighting eight steps: • Defining participant groups • Choosing recruitment methods • Reaching participants • Screening participants • Involving participants in studies • Retaining participants during studies • Providing incentives • Documenting participant data“Facilitators in Participant Recruitment”main category divided into three categories: • Tools utilized for participant recruitment • People utilized during participant recruitment • Resources utilized during participant recruitment The study highlights the impact of participant recruitment on user experience (UX) research, design and product development processes. It examines how team structures, stakeholder roles and researchers' skills influence participant recruitment in user experience research. The importance of access to tools, stakeholder dedication and adherence to legal requirements in participant recruitment is emphasized. Additionally, the study provides insights into relationships with external recruitment agencies and outlines the steps of participant recruitment. These findings suggest that the process is influenced by organizational context, stakeholder relationships and research objectives. On a macro level, the study categorizes organizational recruitment practices based on their maturity. Indicators such as recruitment skills, access to participants and recruitment guidelines were used to define levels of recruitment process development. The study synthesizes insights from literature and practice to offer recommendations for streamlining participant recruitment in user experience research. It proposes actionable guidelines for each recruitment step to enhance efficiency and effectiveness. These findings are expected to serve as theoretical foundations for user experience (UX) researchers, designers, product managers, business analysts and professionals planning a career in UX. With practical approaches and recommendations, the study aims to systematize participant recruitment which is a critical aspect of user experience research, product design and product development cycle. Professionals and aspiring user experience (UX) practitioners will gain actionable outputs such as recruitment method sets, steps of participant recruitment, maturity indicators and actionable recommendations. They will also acquire the skills to navigate challenges, manage involved teams and stakeholders, utilize tools and resources effectively and understand recruitment methods that address potential barriers in their applications.