Karadeniz'in iki yakasında devrimsel durumlar: Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya
Revolutionary situations in two parts of Black Sea: Ottoman Empire and Russia
- Tez No: 543992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI EMİNE ÇOMU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Osmanlı ve Rusya İmparatorlukları uzun yıllar Avrupa siyasetinde baskın güç olmuş ve Avrupa'nın doğusundaki süper güç olagelmişlerdir. Ancak Batı'da üretim ilişkilerinde meydana gelen dönüşüm sonrası yeni, devrimci bir burjuva sınıfı doğmuştur. Bu iki imparatorluk ise bu dönüşüme karşılık verememiş ve birincil üretim yöntemi olan tarım gün geçtikçe kötüleşmiştir. Osmanlı'da devlet gelirlerinin düşmesi, Rusya'da ise toplumsal yapının hızlı ve plansız dönüşümü nedeniyle iki mutlak monarşi on iki yılda üç farklı devrim görmüştür. 1905'te Rusya'da yaşanan devrimin kazanımları Stolypin devlet darbesi yüzünden kaybedilmesine rağmen, Osmanlı'da 1908 Devrimi İttihat ve Terakki'nin mücadeleleri sonucu yerleşmiştir. Sonuçta iki imparatorluk sosyal değişime ayak uyduramamış ve Birinci Dünya Savaşı sonunda iki imparatorluk da çökmüştür.
Özet (Çeviri)
Russian and Ottoman Empires dominated European politics for long years and they became great powers in East of Europe. But after the transformation of relations of production in West, the capitalism developed and a new, revolutionist bourgeoisie class was born. These two empires couldn't retort this transformation and agriculture that primary production method had worsened day by day. Because of decline of public revenues in Ottoman and fast and unplanned transformation of social structure in Russia; two absolute monarchies saw different three revolutions in twelve years. Although earnings of Russian Revolution in 1905 had been lost by Stolypin coup d'etat, 1908 Revolution settled thanks to struggles of Committee of Union and Progress. Eventually two empires couldn't keep pace with social transformation and after First World War both two empires collapsed.