Türkiye muhasebe ve finansal raporlama standartlarına göre finansal araçların değerlemesi ve muhasebeleştirilmesi vergi usul kanunu ile karşılaştırılması
Valuation and accounting of financial instruments according to Turkish accounting and financial reporting standards comparison with tax procedure law
  1. Tez No: 544019
  2. Yazar: TUNCAY ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Finansal araçların sınıflandırılması, değerlemesi ve muhasebeleştirilmesine ilişkin Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartlarında, TMS/IAS 32 Finansal Araçlar: Sunum, TMS/IAS 39 Finansal Araçlar: Muhasebeleştirme ve Ölçme, TFRS/IFRS 7 Finansal Araçlar: Açıklamalar ve TFRS/IFRS 9 Finansal Araçlar standartları bulunmaktadır. Çalışmada, Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları ile Vergi Usul Kanunu kapsamında finansal araçlar ayrıntılı olarak açıklanarak, finansal araçların, sınıflandırılması, muhasebeleştirilmesi ve değerlemesi üzerinde durulmaktadır. Ayrıca finansal araçlardaki değer düşüklüğü ve finansal riskten korunma muhasebesine ilişkin muhasebe kayıtları da örneklendirilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Related to classification, valuation and accounting of financial instruments, there are standarts such as TAS/IAS 32: Financial Instruments: Presentation, TAS/IAS 39 Financial Instruments: Accounting and Measurement, TFRS/IFRS 7 Financial Instruments: Disclosures and TFRS/IFRS 9 Financial Instruments in Turkey Accounting and Financial Reporting Standards. In the study, the classification, accounting and valuation of financial instruments are emphasized by explaining the financial instruments in detail within Turkey Accounting and Financial Reporting Standards and the Tax Procedure Law. In addition, impairment of financial instruments and accounting records related to hedge accounting are explained with examples.