Seçmeli matematik uygulamaları dersinin öğrencilerin matematik okuryazarlık düzeylerine ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi ve öğretmen görüşlerinin incelenmesi
An investigation on the effect of elective math applications lessons on students' math literacy level and their math attitude and views of teachers
  1. Tez No: 544029
  2. Yazar: AYŞE YENİEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLDEREN ALACAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ortaokullarda seçmeli olarak okutulmaya başlanan matematik uygulamaları dersinin öğrencilerin matematik okuryazarlık düzeylerine ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisini ölçmeyi ve dersin öğretmenlerinden görüş alınarak, dersin uygulama süreci hakkında bilgi almayı amaçlamıştır. Çalışmada ön test- son test tek grup deneysel desen ile nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu bakımdan açıklayıcı yaklaşım işe koşulmuştur. 8 hafta süren çalışmada matematik okuryazarlık testi ve tutum ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilere hazırlanan matematik okuryazarlık testi ve tutum ölçeği uygulamanın başında ön test olarak verilmiştir. Uygulama sonunda kullanılacak olan matematik okuryazarlık testiyle dersin öğrencilerin okuryazarlık seviyeleri üzerindeki etkisi, tutum ölçeğiyle de derse yönelik tutumları belirlenmiştir. Tutum ölçeğindeki ön test –son test puanları arasındaki farkla tutum puanları belirlenmiştir. Matematik okuryazarlık testinden öğrencilerin aldıkları ön test- son test puanları arasındaki farka bakılmıştır. Nitel kısımda ise matematik öğretmenlerinden görüş alınmıştır. Ön test-son test verileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığına ilişkin bağımlı örneklemler t Testi kullanılmıştır. Karşılaştırma yaparken 0.05 anlamlılık düzeyi dikkate alınmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin matematik okuryazarlık testinden aldıkları ön test ve son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark görülmüştür. Seçmeli matematik uygulamaları dersinin öğrencilerin matematik okuryazarlıklarını pozitif yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Öğrencilerin matematiğe yönelik tutum ölçeğinden aldıkları ön test ve son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark görülmüştür. Seçmeli matematik uygulamaları dersinin öğrencilerin matematiğe yönelik tutumları pozitif yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Araştırma sonunda uygulamaya ve araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate effect of mathematics practice courses which were started to be taught in secondary school in 2012-2013 academic year on students' attitudes towards mathematics literacy levels and mathematics. It also aims to get information about course practice process by taking instructor's opinion. In this study, pre-test post-test, single-group experimental design and qualitative research method were used. Therefore, explanatory approach was put to use. In the 8-week study, mathematics literacy scale and attitude scale were used and mathematics literacy scale was given students as pre-test and post-test. The mathematics literacy scale to be used at the end of the practice and courses on the students' literacy levels and attitudes towards the courses with attitude scale were determined. Attitude scores were defined with the difference between the pre-test and post-test scores in the attitude scale. The difference between pre-test and post-test scores of students was examined from mathematics literacy scale. In the qualitative part, opinions were taken from the instructors. Paired student t-test was used to find out if there is a significant difference between pre-test and post-test. When comparing, the significance level of 0.05 was taken into consideration. In the analysis of qualitative data, descriptive analysis technique was used. According to the findings obtained in the study, there was a significant difference between the pre-test and post-test scores obtained from mathematics literacy scale. It has been observed that elective mathematics practice has a positive effect on students' mathematics literacy. There was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the students. It has been observed that the elective mathematics practice course has a positive effect on students' attitudes towards mathematics. At the end of the research, suggestions were made for the application and researches.