Yüksek şiddetli interval antrenman (HIIT) ve devamlı aerobik antrenmanı eşliğinde kullanılan NMES uygulamasının oksijen kinetiği, Tlim, izokinetik pik tork, IGF-1 ve IGFBP-1 parametreleri üzerine etkisi
The effects of nmes application coupled with high intensity interval training (HIIT) and continuous aerobic training on oxygen kinetic, Tlim, isokinetic peak torque, IGF-1 and IGFBP-1 parameters
- Tez No: 544030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada 8 hafta boyunca haftada 3 gün olmak üzere Yüksek Şiddetli İnterval Antrenman (HIIT) ve Devamlı Aerobik Antrenmanı eşliğinde kullanılan NMES uygulamasının oksijen kinetiği, TLim, İzokinetik Pik Tork, IGF-1 ve IGFBP-1 parametreleri üzerine etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmaya Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda öğrenim gören sağlıklı 30 erkek öğrenci katılmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this study was to determine the effects of NMES application coupled with High Intensity Interval Training (HIIT) and Continuous Aerobic Training on oxygen kinetic, TLim, isokinetic peak torque, IGF-1 and IGFBP-1 parameters. Thirty healthy male college students from Mersin University School of Physical Education and Sports participated in the study.