Muhasebe denetiminde iç kontrol ve iç denetimin önemi: Antalya ilinde faaliyet gösteren sanayi işletmelerinde bir uygulama
The importance of internal control and internal audit in accounting audit: an application in industrial enterprises operating in Antalya province
  1. Tez No: 544054
  2. Yazar: PINAR SAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda hızla büyüyen işletmelerin artan rekabet ortamlarında kendilerine yer bulabilmeleri ve hedeflenen ölçüde faaliyetlerini sürdürebilmeleri, işletme varlık ve kaynaklarından maksimum ölçüde faydalanabilmeleri için işletme faaliyetlerinin ve yönetim faaliyetlerinin muhasebe denetimi ile denetlenerek desteklenmesi gerekmektedir. Muhasebe denetiminde de verimliliği en yüksek seviyeye ulaştırmak için de iç kontrol ve iç denetimin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada Antalya Organize Sanayi Bölgesinde (AOSB) bulunan işletmelerin muhasebe denetiminde iç kontrol ve iç denetimin öneminin işletme yönetimi tarafından nasıl değerlendirildiği araştırılmaktadır. Çalışma için ihtiyaç duyulan veriler, Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. AOSB' de bulunan 163 faal işletmenin 118 tanesi ile birebir görüşme yapılarak anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmasına katılan işletmelerin yanıtları, araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi, hipotezleri, örneklemi, verilerin analizi ve araştırmanın sınırlılıkları açıklanarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, companies which grow rapidly to take place in increasing competitive environment and to be able to carry out their activities according to their objectives, for achieving maximum benefits from operating assets and resources, business activities and management activities need to be audites and supported by accounting audit. In order to increase the efficiency to the highest level in accounting audit, it is necessary to carry out internal control and internal audit. In this study it is searched that how do company managements“which one located in Antalya Organized Industry Zone”evaluate internal and external audit in accounting audit. All the data needed for research was taken from A.O.I.Z. management. This survey was conducted with 118 interviews of 163 active enterprises, which are located in Antalya Organized Industy Zone Answers of companies participating the survey, aim of research, scope of research, method, hypotheses, sample, data analysis and by explaining the limitedness of the research all the findings obtained were evaluated.