Kamusal alanda bir alternatif olarak gerilla sanat
Guerilla art as an alternative in public space
  1. Tez No: 544055
  2. Yazar: ŞAHATAY TÜRKMEN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET REŞAT BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Antikiteden bu yana sanat ve kamusal alan arasında bir bağ bulunmaktadır. Sanat dini veya siyasi bir temsil aracı olmuş ve iktidarın gücünü yansıtır hale getirilmiştir. 18. yüzyılda dillendirilmeye başlayan kamusal alan, özgürlük ve demokrasi ortamı olarak ortaya çıkmıştır. Rönesans ile başlayan süreç ve 19. yüzyıldaki sekülerleşme ve aydınlanma, sanatı dini veya siyasi bir temsil olmaktan çıkarmış, özerkleştirmiştir. Barokla başlayıp 19. yüzyıla uzanan süreçte sanat, kamusal alanda vazgeçilmez olmuştur. Rodin' in“Balzac”heykeli ve“Cehennemin Kapıları”ile anıt mantığının çöküşü yaşanmış, anıt olmaktan kurtulan sanat bu seferde piyasanın tahakkümü altına girmiştir. 20. yüzyılda avangart hareketler farklı üretim pratikleri ile kamusal alanla olan bağı pekiştirmiştir. Yüzyıl içerisindeki teknolojik gelişmeler kamusal alan üzerinde de etkili olmuştur. Özgürlük ve demokrasi alanı olarak kamusal alanın sınırları bulanıklaşmış ve şirketlerin egemenliğine girmeye başlamıştır. Sanat, modern kentin kamusal alanlarında da var olmuş ve 20. yüzyılın sonlarında eleştirel bakış açısıyla kamusal alanda yer almıştır. Sanat kurumlarına karşı geliştirilen eleştirel pratiklerle kurumlara karşı tepki gösterilmiş ve kurumların da dönüştürülmesi sağlanmaya çalışılmıştır. 1970'li yıllarda gelişen mural kolektifleri ile“gerilla sanat”ortaya çıkmış ve bu bağlamda ilk örnek olmuştur. Tarihsel süreçte dünyanın farklı coğrafyalarına da sıçrayan“gerilla sanat”, farklı formlarda da var olmuştur. Daha demokratik ve özgür bir kamusal alan tahayyül eden“gerilla sanat”kamusal alanda alternatif olabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since antiquity, there is a link between the art and the public space. Art has become religious or political means of representation and it reflects the power of power. The public space, which began to be expressed in the 18th century, has emerged as a field of liberty and democracy. The process that started with Renaissance and secularization and enlightenment in the 19th century were no longer a religious or political symbolize, that has been autonomy. In the 19th century, the sculpture became indispensable in the public space. Rodin's Balzac sculpture and The Gates of Hell and collapse of logic monument, the art to survive, this time under domination of the market. In the 20th century, avant-garde movements reinforced the connection with the public space with different production practices. Technological developments in the century have been effective on public space. The boundaries of the public space as field of liberty and democracy are blurred and have begun to dominate the companies. The sculpture was also present in the public spaces of the modern city and took place in the public space as an alternative monument or anti-monument with a critical perspective in the late 20th century. It has been reacted against institutions with critical practices developed against art institutions and it has been tried to be transformed into institutions.“guerrilla art”has emerged in the 1970s with mural collectives and became the first example in this context. In the historical process“guerrilla art”, which leaped into different geographies of the world, also existed in sculpture form.“Guerrilla art”imagining a democratic and liberty public space was alternative to public space.