Hizmet işletmelerinde iç denetim ve iç kontrol sisteminin stok yönetimine etkisi: Antalya ilinde bir araştırma
The effect of internal audit and internal control system on stock management in service enterprises: A research in Antalya
- Tez No: 748285
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Büyük ölçekli hizmet işletmelerinin artması, teknolojik gelişmeler, sorumlulukların paylaşılması ve faaliyetlerin karmaşık hale gelmesi sonucunda, iç kontrol sisteminin ve buna bağlı olarak iç denetimin daha önemli hale gelmesini sağlamıştır. Son yıllarda dünyada yaşanan muhasebe skandalları, işletmelerde iç kontrol sisteminin oluşturulmadığı ve oluşturulan sistemlerin de yetersiz olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı Antalya'daki hizmet işletmelerinin iç denetim ve iç kontrol sisteminin stok yönetimine etkisini incelemektir. Araştırmada, Antalya'daki hizmet işletmelerinde görev yapan 450 çalışandan oluşan örneklem grubuna anket uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonucunda, iç kontrol ve iç denetime önem veren işletmelerin, stok yönetiminde daha başarılı oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in large-scale service enterprises, technological developments, sharing of responsibilities and complexity of activities, the internal control system and, accordingly, internal auditing have become more important. Accounting scandals in the world in recent years reveal the fact that the internal control system has not been established in enterprises and that the systems created are insufficient. In this direction, the aim of the research is to examine the effect of the internal audit and internal control system of the service enterprises in Antalya on the stock management. In the research, a questionnaire was applied to the sample group consisting of 450 employees working in service enterprises in Antalya. As a result of the study, it is seen that enterprises that give importance to internal control and internal audit are more successful in stock management.