Kamusal alana sivil müdahale ve katılımın şekillendirici gücü: 'bangabandu dıy' kaykay parkı hareketi
Civic intervention in public realm and the transformative power of participation: the 'bangabandu diy' skatepark movement
  1. Tez No: 964710
  2. Yazar: MAMŞIRATI MURAT TEMURLENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU HALİDE ÖZÜDURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin ilk kendin yap (DIY) kaykay parkı olan Bangabandu DIY Kaykay Parkı üzerinden, kamusal alana sivil müdahalenin dönüştürücü gücü ile bu sürecin kentsel alanın sürdürülebilir gelişimine ve katılımcı planlama yaklaşımlarına katkısı incelenmektedir. Nitel yöntemlerle yürütülen araştırma kapsamında 2022-2024 yılları arasında 300 saatin üzerinde katılımcı gözlem ve doküman analizi gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler içerik, tematik ve çerçeveye dayalı analizler ile değerlendirilmiştir. Bulgular, Bangabandu DIY Kaykay Parkı'nın gerilla kentleşme, sivil kontrol ve birlikte yönetim gibi süreçlerle gelişerek alternatif bir kamusal alan modeline dönüştüğünü göstermektedir. Park, mekânsal aidiyet, sosyal sermaye ve topluluk katılımı gibi sosyal sürdürülebilirlik bileşenleri açısından güçlü bir örnek sunmaktadır. Bir kürek, yaratıcı bir fikir ve inatla başlayan bu süreç, katılımcı mekânsal pratiklerin kalıcı kamusallıklara dönüşebileceğini göstermiş, kent hakkı ile kazanılarak kent hafızasına kazınmıştır. Çalışmada, belediyeler, şehir plancıları ve sivil toplum aktörleri için katılımcı ve sürdürülebilir kamusal alan üretimine yönelik stratejiler ve pratik bir yol haritası sunulmakta; kolektif emeğin ve sivil inisiyatiflerin, kent hakkını somutlaştırma potansiyeli savunulmaktadır. Sonuç olarak Bangabandu DIY Kaykay Parkı, kent sakinlerinin gündelik yaşam pratikleri ve mekânsal aidiyet hissi ile şekillendirdiği, kapsayıcı ve katılımcı bir kamusal alan üretim sürecinin örneği olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformative power of civic intervention in public realm through the case of the Bangabandu do-it-yourself (DIY) Skatepark, Turkey's first DIY skatepark, and its contributions to the sustainable development of urban areas and participatory planning approaches. Utilizing qualitative methods, the research involved over 300 hours of participant observation and document analysis between 2022 and 2024, with data evaluated through content, thematic, and framework-based analyses. The findings demonstrate that Bangabandu DIY Skatepark evolved into an alternative public realm model through processes of guerrilla urbanism, citizen control, and collaborative governance. The park exemplifies key components of social sustainability, including place attachment, social capital, and community participation. What began with a shovel, a creative idea, and persistence ultimately proved that participatory spatial practices can transform into enduring public spaces, asserting the right to the city while becoming embedded in urban memory. The study provides strategic recommendations and a practical roadmap for municipalities, urban planners, and civil society actors to foster participatory and sustainable public space production. It advocates for the potential of collective labor and grassroots initiatives in materializing the right to the city. Ultimately, the Bangabandu DIY Skatepark stands as a model of inclusive and participatory public space production, shaped by residents' everyday practices and their attachment to place.