Civil wars after secession; Case of South Sudan
Meslek sonrası sivil savaşlar; Güney Sudan vakası
- Tez No: 544068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana, sosyal bilimler alanında önde gelen bir bilgin, etnik çatışmaları, daha önce bastırılmış tarihsel etnik rekabetlerin kaçınılmaz bir kaçınılmaz yeniden dirilişi olarak tanımladı. Bu yaklaşımın bir benzetmesi, komünizm sonrası dönemi“medeniyet arasındaki fay hatları geleceğin savaş çizgisi”olarak görüyor. Bu çalışma, ayrılma sonrası iç savaşın temel nedenlerini incelemek için araçsalcı bir yaklaşım kullanmaktadır ve ayrılma sonrası iç savaşın açığa çıkarılmamış bir nedeni olarak etnik köken siyasallaşmasını tespit etmiştir. etnik çatışmanın siyasallaşması siyasal elitleri, siyasal söylem araçlarını ve kitle iletişim araçlarını siyasallaştırma aracı olarak kullanan aktörler olarak meydana getirdi. etnik köken, kolektif veya kişisel bir hedefe ulaşmak için siyasi seçkinlerin kullanabileceği bir araçtır. Dolayısıyla etnik köken, siyasallaştırılmadıkça iç savaşa neden olamaz. Ayrılmadan iki yıl sonra, Güney Sudan, tahminen binlerce ve yerinden edilmiş milyonlarca insanı katleten bir iç savaş tarafından ele geçirildi. Aralık 2013'te çıkan etnik çizgi boyunca çıkan çatışma, uluslararası medya ve bazı gözlemciler etnik kökenleri çatışmanın ana nedeni olarak görüyorlar, ancak bu tez cumhurbaşkanı Salva Kiir'in ve eski başkan yardımcısı Riek Machar'ın bir aktör olarak etnisiteyi siyasallaştırdığını belirledi, önemli bir rol oynadılar. Bir iç savaşa neden olarak. iki siyasi elit, Dinka ve Nuer etnik gruplarını siyasallaştırmak için siyasi söylem ve kitle iletişim araçlarını kullandı. Etnisitenin siyasallaşması Güney Sudan'da iç savaşı tetikleyen şeydi, uluslararası medya ve gözlemciler tarafından iddia edilen etnik köken değildi.
Özet (Çeviri)
Since the collapse of the Soviet Union, a leading scholar Samuel Huntington's thesis in the field of social science has described ethnic conflicts as an inevitable post-secession resurgence of previously suppressed historical ethnic rivalries. An analogy of this approach view the post-communist era as“the fault lines between civilization will be the battle line of future”. This study uses an instrumentalist approach to examine the root causes of the civil war after secession and found politicization of ethnicity as an unrevealed cause of civil war after secession. Politicization of the ethnic conflict occurred through the three variables political elites as actors, using political rhetoric and Mass media as an instrument to politicize. Ethnicity is an instrument that can be used by political elites in order to achieve a collective or personal goal's. Therefore, ethnicity cannot cause civil war unless if politicized. Two years after secession, South Sudan is seized by a civil war that has massacred an estimated of thousands and displaced millions. Conflict along the ethnic line erupted in December 2013, international media and some observers view ethnicity as the main cause behind the conflict but this thesis found politicization of ethnicity by president Salva Kiir's and former vice president Riek Machar as an actor, they played a significant role in causing a civil war. The two political elites used political rhetoric and mass media as a tool to politicized Dinka and Nuer ethnic groups. Politicization of ethnicity was what triggered a civil war in South Sudan and not ethnicity as claimed by international media and observers.