Tüketicilerin harcama vergileri hakkındaki algısı ve demografik belirleyicileri üzerine bir araştırma: Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
A research on consumers' perception and demographic determinants of consumption taxes: The case of Süleyman Demirel University
  1. Tez No: 544069
  2. Yazar: HAMİT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin vergiyi algılamalarına, vergiye bakış açılarına, vergi bilinçlerine ve fiş-fatura algılarına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda hazırlanan anket formunun ilk bölümünde öğrencilerin demografik özelliklerine yönelik sorular; ikinci bölümde öğrencilerin vergiye bakış açılarını ölçmeye yönelik hazırlanan çeşitli sorular yer almaktadır. Diğer bölümlerde ise öğrencilerin tüketim vergileri ile ilgili algı ve tutumlarını ölçmeye yönelik 5'li likert ölçeğine göre hazırlanan sorulara yer verilmektedir. Güvenilirliği test edilmiş olan sorular Süleyman Demirel Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinden 897 kişiye basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile uygulanmıştır. Anketin uygulanmasından sonra elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programı ile Sıklık (%), Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis analiz testlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların büyük bir çoğunluğu, tüketim üzerinden alınan vergileri ağır bulmaktadır. Devletin tüketim vergilerine ağırlık vererek kolay yolu seçtiği, gelir ve servet vergilerine daha fazla yer verilmesi gerektiği elde edilen diğer sonuçlardır. Demografik değişkenlerin algı ve tutumlar üzerindeki etkisi incelendiğinde ise, büyükşehir veya il merkezinde yetişmiş olan öğrencilerin çocukluğunun büyük bölümünü köyde geçiren öğrencilere göre tüketim vergilerini daha yüksek algıladıkları görülmüştür. Ayrıca erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre tüketim vergilerini daha ağır buldukları ve zararlı ürünler üzerindeki yüksek vergi politikasını erkek öğrencilerin daha fazla destekledikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Elde edilen diğer sonuçların, ilgili literatür ile benzerlik gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the factors affecting the tax perception, tax perspective, tax awareness and the perception of receipt-invoice of students studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Süleyman Demirel University. In the first part of the questionnaire, which is prepared in this context, the questions related to the demographic characteristics of the students and the second part the questions are about the students' point of view. In the other chapters, questions regarding the 5-point Likert scale are used to measure students' perceptions and attitudes related to consumption taxes. The questions which reliability was tested were applied to 897 students of Süleyman Demirel University, Faculty of Economics and Administrative Sciences by simple random sampling method. The data obtained after the application of the questionnaire were subjected to SPSS 22.0 statistical program and Frequency (%), Mann Whitney U and Kruskal-Wallis analysis tests. According to the findings, a large majority of the participants find that taxes on consumption are heavy. Other results are that the state has chosen the easiest way by focusing on consumption taxes, and that income and wealth taxes should be more involved. When the effects of demographic variables on perceptions and attitudes were examined, it was seen that students who were raised in metropolitan or provincial centers perceived consumption taxes higher than those who spent most of their childhood in the village. In addition, it was found out that male students found consumption taxes more severe than female students and higher tax policy on harmful products was supported by male students. Other results obtained are similar to the related literature.