Anadolu florasına ait bazı Alyssum L. türlerinin polen, tohum, meyve morfolojileri ve antimikrobiyal, antibiyofilm aktivitesinin incelenmesi
Investigation of pollen, seed, fruit morphology and antimicrobiyal and anti-biyofilm activity of some Alyssum L. species in Anatolian flora
- Tez No: 544119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAVAŞ BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Anadolu'da“Kevke”ya da“Kuduz otu”olarak bilinen Alyssum L. cinsi Brassicaceae familyasında yer alır. Genellikle Kuzey Afrika, Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarında dağlık ve kuru habitatlarda yayılış göstermektedir. Alyssum L. cinsi en çok çeşitlilik gösterdiği bölge Doğu Akdeniz'dir. Bu çalışmada Brassicaceae familyasından Alyssum L. cinsine ait; A. murale, A. callichroum, A. discolor, A. ochroleucum, A. sibiricum, A. strictum, A. strigosum, A. pateri subsp. Prostratum, A. baumgartnerianum, A. simplex ve A. caricum taksonları polen, tohum, meyve morfolojileri ve anti mikrobiyal, anti- biyofilm aktivitesi incelenmiştir. Bu taksonlara ait örnekler 2014-2017 yılları arasında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yapılan arazi çalışmalarında toplanmıştır. Bu çalişmada 7 taksonun polen morfolojisi, 9 taksonun tohum morfolojisi , 10 taksonun meyve morfolojisi ve 2 taksonun anti mikrobiyal, anti- biyofilm aktivitesi araştırmaları yapılmiştir. Sonuç olarak; en küçük polen Alyssum pateri, en küçük tohum boy uzunluğuna göre Alyssum sibiricum enine göre ise Alyssum ochroleucum, en küçük meyve Alyssum callichroum, disk difüzyona yöntemine göre bakteriler üzerinde en iyi sonucu sağlayan Alyssum caricum ve antioksidan çalışmalarında ise en iyi sonucu Alyssum sibiricum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The species of Alyssum L. which is also known as“kevke”or“kuduz otu”in Anatolia belongs to the family of Brassicaceae. Primarily, this species is distributed to the rocky and arid regions of the continents including North Africa, America, Asia and Europe. The most diverse region for the species of Alyssum L. is Eastern Mediterranean. In this research;pollen, seed, fruit morphologies and anti-bacterial and anti-biofilm activities and taxa of A. murale, A. callichroum, A. discolor, A. ochroleucum, A. sibiricum, A. strictum, A. strigosum, A. pateri subsp. Prostratum, A. baumgartnerianum, A. simplex and A. caricum of the species of Alyssum L. of the genus Brassicaceae were investigated. Samples of these taxa were collected in the field studies between the years of 2014-2017 that conducted in various regions of Turkey. In this research, the pollen morphology of 7 taxa, seed morphology of 9 taxa, fruit morphology of 10 taxa and anti-bacterial and anti-biofilm activity of 2 taxa were studied. As a result; the studies have shown that Alyssum pateri has the smallest pollen, Alyssum sibiricum has the shortest seed length, and the thickest seed witdh belongs to Alyssum ochorelucum and Alyssum callichroum is the smallest fruit. Besides, Alyssum caricum provides the best results on bacteria according to disc diffusion method and in antioxidant studies Alyssum sibiricum showed the best results.