Teachers' ict use in Turkey, Finland and South Korea: A multi-case study
Türkiye'de, Finlandiya'da ve Güney Kore'de öğretmenlerin bit kullanımı: Çoklu vaka çalışması
  1. Tez No: 544120
  2. Yazar: FİLİZ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 737
Özet
Bu çalışmada, öğretmenlerin sınıf içindeki BİT kullanımı açısından Türkiye, Finlandiya ve Kore eğitim sistemleri arasındaki farklılıkların ve benzerliklerin,“Çok Düzeyli Ekolojik Sistem Perspektifi”sınırları dahilinde araştırılması amaçlanmıştır (Zhao ve Frank, 2003). Öğretmenlerin ulusal düzeydeki, okul düzeyindeki ve sınıf düzeyindeki eğitim ortamlarında BİT ile ilgili uygulamalar yapmasını mümkün kılan veya bu uygulamalar karşısında engel teşkil eden unsurlar hakkında kapsamlı bir anlayış oluşturma amacı, bu çalışmaya yön veren etken olmuştur. Bu amaca ulaşmak için karşılaştırmalı vaka çalışması yaklaşımı benimsenmiştir. Veriler 19 Fin, 20 Güney Koreli ve 21 Türk katılımcı üzerinden toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve gayri resmi nitelikteki doğrudan gözlem tekniği kullanılarak, 1. sınıflardan 12. sınıflara kadar derse giren tüm öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve BİT koordinatörlerinin ya da ilgili danışman öğretmenlerin, BİT entegrasyonuna ilişkin öğretme ve öğrenme süreçleri ile ilgili algıları ortaya konmuştur. Ayrı ayrı her bir ülkeye gerçekleştirilen 4'er aylık ziyaretler esnasında toplanan ilgili belgeler, saha notları ve çekilen fotoğraflar incelenerek yapılan görüşme ve gözlemleri destekleyecek ek veriler elde edilmiştir. Mevcut verilere dayalı olarak gözlemlenebilen örüntüleri belirlemek, ele almak ve yorumlamak için tümevarımsal ve tematik bir analiz yapılmıştır. Türkiye'deki teknoloji entegrasyonu ile ilgili mevcut durumu, incelenen diğer ülkelerin durumu ile karşılaştırarak, farklı ülkelerde görev yapan katılımcıların deneyimlerinden ve beyanlarından elde edilen çıkarımların paylaşılması hedeflenmiştir. Bu şekilde, Türkiye'deki teknoloji entegrasyonu açısından yapılabilecek iyileştirmelerle ilgili fikir vermek amaçlanmıştır. Çalışma bulgularının sunumu ve tartışma kısmı makro, mezo ve mikro düzeyde yapılandırılmıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, öğrenme ortamında teknolojik cihazların ve uygun bir altyapının mevcut olmasının, sınıf düzeyinde ileri derecede teknoloji kullanımının varlığını garantilemeye yetmediği görülmüştür. Ayrıca, katılımcıların çoğunun mevcut teknolojileri dahi yoğun bir şekilde kullanmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the differences and similarities amongst Turkish, Finnish and Korean education systems in terms of the aspects affecting teachers' ICT use in the classroom within the boundaries of a Multi-Level Ecological Perspective (Zhao & Frank, 2003). The purpose of creating a comprehensive understanding of the aspects that enable or inhibit teachers' educational ICT-related practices across national, school and classroom level environments led the study. To achieve this purpose, a comparative case study approach was employed. Data were collected from 19 Finnish, 20 South Korean and 21 Turkish participants. With the help of semi-structured interview method and informal direct observations, perceptions of the teachers from grade 1 to 12, school administrators and ICT coordinators/advisors regarding the ICT integration in terms of teaching and learning processes were revealed. Additional data to support the interviews and observations were provided by reviewing the relevant documents collected, field notes and photos taken during the 4 month visits made to each country respectively. An inductive and thematic analysis was performed in order to determine, address and interpret the observable patterns based on the available data. By comparing the current state of technology integration in Turkey with the status of other analyzed countries, it was intended to share the conclusions derived from the experiences and statements of participants working in different countries accordingly. This way, it was aimed to give an idea about the improvements that can be made regarding technology integration in Turkey. The presentation of findings of the study and their discussion were structured at macro, meso and micro level. Surprisingly, it was discovered that the availability of technological devices and a proper infrastructure at the learning environment did not necessarily ensure a high level of technology use at the classroom level and this situation applied to each analyzed country. Additionally, it was also observed that the most of the participants did not even use the available technologies extensively.