Electrification of Istanbul (1878-1923)
İstanbul'un elektrifikasyonu (1878-1923)
  1. Tez No: 544133
  2. Yazar: ULAŞ DUYGU AYSAL CİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, İşletme, History, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İstanbulu'nda elektrik teknolojisinin gelişim tarihini, kentin ilk santrali olan Silahtarağa Elektrik Santrali için 1910 yılında yapılan ihale, imtiyaz ve imtiyaz uygulama süreçlerine odaklanarak incelemektedir. Uluslararası rekabete konu olan İstanbul elektrik imtiyazı süreci, bu süreçte yer alan çok uluslu şirketler, konsorsiyumlar, ulularası bankacılık ve Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinin Osmanlı İmparaorluğundaki diplomatik birimlerinin kritik rolünü ortaya çıkarmış ve yabancı sermayenin Osmanlı topraklarına girişini betimleyen bir vaka çalışması olmuştur. Uluslarası rekabetin bulunduğu bu ortamda, Osmanlı bürokrat ve mühendisleri ise elektrik tenolojisinin pasif bir alıcısı olmak yerine, Silahtarağa Santrali'nde kullanılacak uygun teknolojinin seçiminde; elektriğin üretimi, dağıtımı, tüketimi ve kontrolü konularına ilişkin düzenlemelerin yapılmasında ve teknolojinin uygulama sürecinin denetiminde aktif, bilgi sahibi ve sofistike bir davranış sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the history of introduction and development of electrical technology in Ottoman Istanbul with a special focus on the 1910 concession, and its implementation, which was held to construct the first power plant in Istanbul, the Silahtarağa Power Plant. The concession became the arena for international competition, and revealed the critical roles of multinational companies, consortiums, and the international banking in the electrification business of Istanbul, along with the various diplomatic maneuvers of European and American states, which depicted the diffusion of foreign capital into the Ottoman lands. Under this complex competitive environment, rather than being a passive receptor of technology, the Ottoman bureaucracy and engineers played an active, well-informed and sophisticated role that they were able to select the appropriate technology to be applied in Silahtarağa plant, design necessary rules and regulations for it and control technology's implementation stage.