Çoraklıktepe epitermal altın yatağını oluşturan çözeltilerin kökeni ve fizikokimyasal özellikleri
Genesis and physicochemical properties of ore forming hydrothermal solutions in Çoraklıktepe gold deposition
  1. Tez No: 544148
  2. Yazar: TUNÇ KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Geological Engineering, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Balıkesir ilinin Burhaniye ilçesinde bulunan Çoraklıktepe Altın Madeni 'nde işletme öncesi ve işletme esnasında elde edilen; elmaslı sondaj karot örnekleri, işletme kat (RL) haritaları, ocak şev haritaları ve dijital cevher modeli verileri kullanılarak mineralizasyona ait jeokimyasal veriler makro ve mikro boyutta incelenmiştir. Edremit grabeninin güneyindeki çalışma alanında altın ve gümüş içerikli düşük sülfidasyon epitermal sistemi karakterize eden kuvars damarlarından alınan örneklerle çalışma detaylandırılmıştır. Çalışma alanında Karakaya Kompleksi' ne ait metamorfik temeli bölgede bulunan volkanik fasiyese ait andezitik ve dasidik volkanizma uyumsuzlukla üzerlemektedir. Çoraklıktepe projesinde gözlenen kuvars damarları, daha önceden işletilmiş Küçükdere Altın Madeni 'nde KD doğrultulu gözlenen damar sisteminin bir devamı niteliğinde bir parçası olarak düşünülmekte olup yaklaşık KDD doğrultulu uzanmaktadır. Bölgesel ölçekte faylanmalar ve bunların damar sistemi üzerindeki atımları sonucu damar sistemleri kesikliklere uğramakta ve mercekler halinde yerleşmiş bulunmaktadır. Söz konusu iki sistemin bir arada düşünülmesi ortaya geniş ölçekte bir at kuyruğu yapısının varlığı düşüncesine dikkat çekmektedir. Damar sistemlerini bariz bir şekilde çevreleyen tipik düşük sülfidasyon epitermal cevherleşmelerde gözlenen; silisik, arjilik, propilitik alterasyonlar el örnekleri ile makro düzeyde tespit edilebilmekte, kayaç yüzleklerinde kolayca tanımlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, geochemical data of mineralization were investigated at macro and micro dimensions using diamond drill core samples, elevation base (RL) maps, mine slope maps and digital ore model data of Çoraklıktepe Gold Mine located in Burhaniye district of Balikesir province. Study is detailed with samples of gold and silver epithermal low sulphidation type quartz veins on the southern edge of Edremit Graben in Western Anatolia. In study area andesitic and dacitic volcanics of the volcanic facies of the region overlays unconformably metamorphic base belonging to Karakaya Complex. The quartz veins observed in the Çoraklıktepe Project would be considered to be one of the partly extension of observed vein system in the NE directing at previously operated Küçükdere Gold Mine, on elongating KDD trends. On regional scale, in consequence of the faulting and their thrust on the vein system, veins are interrupted and occurs in forms of lenses. Considering both two systems together in a large scale points out perspective to the instance of a horse-tail structure idea. Silicic, argillic, propylitic alterations of typical low sulphidation epithermal mineralizations apparently encircling vein systems can be observed at macro level with hand specimens and can be easily identified in rock surfaces.