Çanakkale Boğazı üst infralittorali (0-5m)'nin yumuşak zeminlerinde dağılım gösteren bivalv (molluska) kommunite yapısı
The community structure of Bivalve (mollusca)distributed on the soft bottoms of the upper infralittoral (0-5m) of the dardenelles
- Tez No: 544149
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SUAT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Çanakkale Boğazı kıyısal sularının (0-5m) yumuşak zeminlerinde yürütülmüştür. Çalışmanın amacı, Çanakkale Boğazı'nda bulunan Bivalvia (Mollusk) türlerinin oluşturduğu kommunite yapısını belirlemektir. Örneklemeler çalışma alanındaki 8 farklı noktadan Scuba dalgıç yardımı ile 30x30 cm'lik kuadrat sistemi kullanılarak yürütülmüştür. Sediment örnekleri 3 transekt olarak toplanmıştır. Temmuz 2008- Nisan 2009 tarihleri arasında yapılan çalışma sonucu 55 türe ait 2299 birey kaydedilmiştir. Çalışma alanındaki en baskın tür 317 birey ve %13,79'luk baskınlık değeriyle Lucinoma borealis'tir. En yüksek tür ve birey sayısına sahip istasyon Gelibolu (33 tür, 655 birey) olarak kaydedilirken, en az birey sayısına sahip istasyon Çanakkale (27 tür, 111 birey)'dir. Çevresel değişkenlerden deniz suyu tuzluluğu ile tür sayısı arasında yüksek pozitif bir ilişki (rs = 0,587) tespit edilmiştir. Tür çeşitliliği açısından mevsimler arasında en yüksek benzerlik oranı (%75,20) sonbahar ve yaz ayları arasında gözlenmiştir. İstasyonlara ait Shannon-Waver (Hʹ) çeşitlilik indeksi değerlerine bakıldığında en yüksek değer Kilitbahir istasyonunda (Hʹ= 1,48) en düşük değer ise Lapseki ve Eceabat (Hʹ= 1,16) istasyonlarında kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the soft bottom of the coastal waters (0-5 m) of the Dardanelles. The aim of the study was to determine the community structure of the Bivalvia (Mollusca) species found in the Dardanelles. Samplings were carried out using a 30x30 cm quadrate system by means of a SCUBA diver from eight different sites in the area. Sediment samples were collected as 3 transect (between July 2008 and April 2009). As a result of the study, 2299 individuals of 55 species were recorded. The most dominant species in the study area is Lucinoma borealis with 317 individuals and the dominance value of 13.79%. Gallipoli (33 species, 655 individuals) has the highest number and number of stations, while Çanakkale (27 species, 111 individuals) has the least number of individuals. There was a high positive relationship (rs = 0.587) between sea water salinity and the species. The highest similarity (%75.20) between the seasons in terms of species diversity was found between autumn and summer. When the Shannon-Waver (Hʹ) diversity index values are considered according to the stations, the highest value is recorded in Kilitbahir station (Hʹ = 1.48) and the lowest value is recorded in Lapseki and Eceabat (Hʹ = 1.16) stations.