İş geliştirme süreçlerinde sistematik yenilik yaklaşımının kullanılması
Use of systematic innovation approach in business development processes
- Tez No: 544147
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Artan küreselleşme ve çevre şartlarına bağlı olarak giderek artan rekabet ortamında işletmelerin devamlı değişen müşteri talep ve beklentilerini karşılayabilmek için, sürekli olarak yenilik çalışması yapmaları gerekmektedir. Müşteri beklentilerinin dışında işletmenin iş süreçlerini de yenilemesi, işletme sürecinde ki maliyet ve zararları olabildiğince azaltması, kâr ve faydaları olabildiğince arttırması gerekmektedir. Bu çalışma işletmelerin devamlılığını ve kârlılığını sağlamak için pazarlama, üretim, finans, insan kaynakları vb. konularda daha başarılı bir iş süreci oluşturulması için yapılmıştır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde genel olarak çalışmanın amacı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise yenilikçilik ve türleri sistematik yenilikçilik yaklaşımı incelenmiş, genel hatları ile tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde ise iş süreci haritalandırması, ideallik, zıtlık, faydalı fonksiyon ve yaratıcı iş prensipleri çalışmaları yapılmıştır. Son bölümde ise çalışma sonucunda elde edilen bulgular listelenmiş ve bir örnek çalışma ile uygulamanın faydaları gösterilmiştir. Ayrıca bu çalışma işletmelerin mevcut ve potansiyel kaynaklarının kullanımı ile daha verimli bir işletme süreci elde edebilmeleri için, yenilikçilik yaklaşımında yer alan temel prensiplere odaklanmış, gelişmeye yönelik kullanılmış, gözlem ve ölçmeye dayalı uygulamalı bir çalışmadır. Sistematik yenilikçilik alanı çok geniş bir literatüre sahiptir ve bu alanda çok sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışma sistematik yenilikçilik yaklaşımının iş geliştirme sürecinde uygulanmasının ne gibi olumlu ve olumsuz sonuçlar doğuracağını göstermiş, iş süreçlerinin iyileşmesinden kaynaklanan kazanımları ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Due to increasing globalization and environmental conditions, companies are required to carry out innovation studies continuously to meet the ever-changing customer demands and expectations, In addition to customer expectations, the company needs to renew its business processes, reduce costs and losses in the process as much as possible, and increase profits and benefits as much as possible. This study was conducted to create a more successful business process in marketing, production, finance and human resources to ensure the sustainability and profitability of enterprises. This study consists of four chapters. In the first chapter, information about the purpose of the study is given. In the second part, the systematic innovation approach of innovation and its types is examined and defined in general terms. In the third chapter, work process mapping, ideality, contrast, useful function and creative business principles were studied. In the last section, the findings of the study are listed and the benefits of the application are shown with a sample study. In addition, this study which is practical study based on observation and measurement, focused on the basic principles in the innovation approach and used for development has conducted to enable enterprises to obtain a more efficient business process with the use of existing and potential resources. Systematic innovation has a wide range of literature and there are many studies in this field. This study has demonstrated the positive and negative consequences of the implementation of the systematic innovation approach in business development process.