Koltuk üretimi yapan bir otomotiv yan sanayinin kataforez departmanında temiz üretim uygulaması
Application of cleaner production in cataphoresis department of a car seat producting automotive supply industry
- Tez No: 544163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER YONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte çevresel sorunlar ve beraberinde çevresel etkileri artmaktadır. Bu kapsamda çevresel etkileri minimize edecek uygulamalar geliştirilmektedir. Çevresel etkileri analiz edip, bu etkilerin değerlendirilmesinde en etkili yöntemlerden biri yaşam döngüsü değerlendirmedir. Yapılan bu çalışmada, otomobil koltuğu üreten firmanın kataforez departmanın çevresel etkileri GABİ yazılımıyla Ecoinvent veri tabanı kullanılarak analiz edilmiştir. Asidifikasyon, ötrofikasyon, küresel ısınma, ozon tabakasının incelmesi, abiyotik kaynakların tükenmesi, tatlı su ekosistemi üzerindeki toksik etkisi, insan üzerindeki toksik etki, deniz ekosistemi üzerindeki toksik etki ve karasal ekosistem üzerindeki toksik etkisi değerlendirilmiştir. Kataforez prosesinde bir adet koltuk iskeletinin boyanmasının küresel ısınma üzerindeki etkisi 0,711 kg CO2 eşdeğeri olarak hesaplanmıştır. Küresel ısınma etkisinin enerji tüketiminden kaynakladığı belirlenmiştir. Kataforez prosesinin çevresel yükünün azaltılması içi iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Environmental problems and the environmental impacts are increasing with the developing technology. In this context, applications are developed to minimize environmental impacts. One of the most effective ways to analyze environmental impacts and evaluate these impacts is life cycle evaluation. In this study, the environmental effects of the cataphoresis department of the car seat manufacturer were analyzed using the Ecoinvent database with GABI software. Acidification, eutrophication, global warming, ozone layer depletion, depletion of abiotic sources, toxic effect on freshwater ecosystem, toxicity on human, toxic effect on marine ecosystem and toxic effect on terrestrial ecosystem are evaluated. In cataphoresis process, the effect of painting one seat frame on global warming is calculated as 0,711 kg CO2 equivalent. It was determined that the effect of global warming was caused by energy consumption. In order to reduce the environmental burden of cataphoresis process, improvement suggestions were made.