Y kuşağının siyasal katılımı
Political participation of y generation
  1. Tez No: 544166
  2. Yazar: EREN DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAVAŞGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Toplumların zaman içinde geçirdiği değişim ile yaş grupları arasında farklılaşmış soyut gruplar oluşabilir. Bu soyut gruplar“kuşak”olarak adlandırılmaktadırlar. Kuşakların oluşması ve kuşak üyelerinin benzer tutum ve davranışlarının olması toplumsal değişimin göstergesidir. Toplumu etkileyen önemli bir olay sırasında veya zaman aralığında yaşayan bireyler bu olayın adıyla anılabilirler. İkinci Dünya Savaşı sonraki dönemde doğan bireylerin patlama kuşağı, Birinci Dünya Savaşı sonrasında doğan bireylerin Sessiz Kuşak olarak adlandırılması bu durumun örnekleridir. Bazı kuşaklar ise tutum ve davranışları ile adlandırılabilirler. Y Kuşağı sürekli sorduğu neden sorusu ile kendine bir ad edinmiştir. Y Kuşağı teknolojik, siyasal ve toplumsal değişimin hızla yaşandığı bir zamanda doğup büyüdüğü için çevresinde olan olayları anlamak için sürekli neden ve nasıl diye sormak zorunda kaldı. Y Kuşağı dünyada ve Türkiye'de çalışma hayatının ana gücünü, genç ebeveynleri ve geleceğin liderlerini oluşturuyor. Siyasal katılım bireyin siyasi haberleri takibinden ülkedeki en yüksek siyasi makama sahip olmaya kadar değişik eylemleri içermektedir. Genellikle oy verme ile eş anlamlı kullanılan siyasal katılım demografik ve bilişsel özelliklerine göre bireylerde ve gruplarda farklılaşır. Bu tez çalışmasında Y Kuşağının siyasal katılım düzeylerini, siyasal ilgisini, oy verme sebeplerini ve yaşam tarzını ortaya koymak amacıyla anket yöntemine başvurulmuştur. Siyasetin temel kavramları, siyasal iletişim, kuşakların özellikleri araştırma öncesinde irdelenmiştir. Elde edilen veri seti SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25 programı ile analiz edilmiştir. T testi, Anova testi ve korelasyon testi analiz için kullanılmıştır. Demografik özelliklere göre siyasal katılım incelenmiştir. Araştırma sonucunda Y Kuşağının siyasal ilgi düzeyi, siyasal katılım düzeyleri, oy verme davranışının sebepleri ve yaşam tarzı ile ilgili bulgular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intangible groups among the age groups might be formed with change that society experienced for some time. These groups are called“ generations”. Formation of the generation and similar behaviors and attitudes of members are sign of the change at society. Generations can be named with during important event or time period they lived in, such as those who were born after Great War were called silent generation and who were born after World War Two were called baby boomers. Some generations are named with their behaviors and attitudes such as Y generation were named with why question they frequently asked to understand the fast political, social and technological changes around them. Today Y generation is the main work force , young parents and leaders of the future both in World and Turkey. Political participation is varied from following political news to becaming highest political position in country. Political participation is often mistakenly is used for voting. Political participation differentiates on person and group accordingly demogrphic and cognitive attributes. In this master thesis survey method is used to examine Y generations political participation levels, political interests, reasons to vote and life styles. Main notions of the politics, political communication and atributes of generations are reviewed before conducting research. Obtained data set was analyzed with Spss 25 software. T test, Anova test and correlation test were used for analysis'. Political participation was analyzed based on demographics. Thus, Y generations political interest, political participation levels, voting reasons and life styles were examined.