İnternetin, televizyonun ve bilgisayar oyunlarının üniversite gençliğine etkileri: Obezite, tükenmişlik, fiziksel aktivite eksikliği ve uyku düzensizliği
Affects of internet,television and computer games on university youth: Obesity, fatigue, lack of physical aktivity and sleep disorders
  1. Tez No: 544221
  2. Yazar: SÜMMANİ ALIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBARİ BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Psikoloji, Biostatistics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünyada teknolojik iletişim araçlarının hızla yayılması göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bu araçların en önemlisi de televizyonu yerinden eden internettir. İnternet insanlara bir çok konuda önemli katkılar sağlamasının yanında çok fazla kullanılması sonucunda çeşitli problemlere neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencileri arasında internet bağımlılığı ile fiziksel ve zihinsel yorgunluk, uyku problemleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu araştırma İstanbul'da bulunan sekiz üniversitede öğrenim gören 18-25 yaşları arasında bulunan 1240 öğrenciye sırasıyla sosyo-demgrafik bilgileri ve yaşam biçimine ait soruların olduğu Bireysel Bilgi Formu, Tükenmişlik Skalası, Epworth Uyku Ölçeği ve İnternet Bağımlılık Testinin de içinde olduğu bir anket formu sayesinde verilerin toplandığı kesitsel türde bir çalışmadır. Araştırma kapsamında alınan öğrencilerin %51'i erkek ve %49'u kızdır. %19,4'ü de internet bağımlısı olarak bulundu. Cinsiyet, internet sahipliliği, hanenin aylık geliri, fast food yeme alışkanlığı değişkenlerinin internet bağımlılığı ile aralarında anlamlı bir farklılık gözlemlendi. Anlamlı farklılıklar ayrıca baş ağrısı, bulanık görme ve işitme şikayetlerinde de görülmüştür. Çalışmadaki bulgularda göstermiştir ki internet bağımlılığının yayılmasını önlemek ve bağımlı olanların bu bağımlılığın etkilerinden kurtulması için kısa zamanda etkili tedbirler almak önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In world, spreading of the technological communicaton devices has unignorable importance. The most important of these devices is the internet which displaces television. Although internet contributes in a great number of fields, excessive internet use causes various kinds of problems.The aim of the present study is to examine the assocation between internet addiction, sleep problems and fatigue among university students.This study, by the participation of the 1240 students aged 18 to 25 from eight universities in Istanbul, is a cross-sectional study which includes socio demographic details, fatigue scale, Epworth Sleepiness Scale and Internet Addiction Test on questionnaire. 51% of all participants are males and rest of all 49% are females. The study demonstrated 19.4 of all participants had internet addiction.There were significant differences between gender,family income, habits of eating fast food and internet addiction. There were also found significant differences in having headeches, blurred vision and hearing problems. The findings of this study demonstrates that to avoit the prevalence of internet addiction and to eliminate the affects of these addictions are very important.