Şifa Üniversitesi öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve ekran süreleri ile vücut kompozisyonlarının araştırılması
Investigation of the Sifa University students' physical activity levels, screen time and body composition
  1. Tez No: 424755
  2. Yazar: ÜMMÜ GÜVEN NEHİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şifa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gelişen teknoloji ile yaşam kolaylaşsa da, özellikle gençlerin sedanter bir hayat yaşamalarına ve dolayısıyla vücut kompozisyonlarının değişmesine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Şifa Üniversitesi öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve ekran süreleri ile vücut kompozisyonlarını belirlemek ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya, 18-27 yaş arası, 150 erkek ve 250 kız öğrenci alındı. Herhangi bir kronik hastalığı, fiziksel aktiviteye mani olabilecek iskelet-kas hastalığı olanlar çalışmanın dışında tutuldu. Öğrencilere kısa form Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) uygulandı. Deri kıvrım kalınlıkları (DKK) skinfold cihazıyla; bel ve kalça çevre ölçümleri mezurayla ölçüldü. Skinfold değerleri kullanılarak vücut yağ yüzde ve kütleleri belirlendi. Televizyon (TV), bilgisayar ve telefon ekran süreleri kaydedildi. Veriler SPSS-17.0 programı kullanılarak analiz edildi. Erkek öğrencilerde kız öğrencilere göre yaş, boy, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), bel, kalça çevre ölçümleri, bel-kalça oranı, a body shape index (ABSI) değeri, subskapular, suprailiyak ve abdomen DKK değerleri, şiddetli, orta şiddetli, toplam fiziksel aktivite skorları ve bilgisayar ekran süreleri daha yüksek; vücut yağ yüzdesi, telefon ekran süreleri, triseps ve biseps DKK değerleri daha düşük bulundu. Öğrencilerin % 34,3'ü düşük fiziksel aktivite düzeyine sahipti. Öğrencilerin günlük toplam ekran süre ortalaması 8,0±4,4 bulundu. Erkeklerin toplam fiziksel aktivite skoru ile biseps değeri; fiziksel aktivite düzeyleri ile BKİ ve biseps değeri arasında negatif korelasyonlar olduğu görüldü. Öğrencilerin toplam fiziksel aktivite yüksekliği, yürüme ve şiddetli aktiviteden; ekran süresinin fazlalığı ise daha çok telefon ekran süresinden kaynaklanmaktadır. Üniversite öğrencilerinin sedanter yaşam sürmeleri, vücut yağ oranlarının ve ekran sürelerinin yüksek olması ileride obezite ve buna bağlı risklerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Life gets easier with advances in technology however people especially youngs live more sedentary life and hence leads to changes in body composition. The purpose of this study is to determine physical activity levels, screen time and their body composition and the relationship between these parameters of Sifa University students. 150 male and 250 female students aged between 18-27 years included in this study. The students who have any chronic disease and musculoskeletal disease that may hinder physical activity were excluded from the study. The International Physical Activity Questionnaire short form was administered to students. Skinfold thickness was measured using a skinfold device and waist and hip circumference were measured with measuring tape. Body fat percentage and fat mass were determined using skinfold values. Television (TV), computer and phone screen time recorded. All data analized by using SPSS-17. Age, height, weight, body mass index (BMI), waist and hip circumference, waist-hip ratio, a body shape index (ABSI) value, subscapularis, suprailiak and abdomen skinfold value, vigorous, moderate, total physical activity scores and computer screen time of male students' were significantly higher than girls, on the other hand body fat percentage, phone screen time, triceps and biceps skinfold value were significantly lower than girls. 34.3% of total students have low levels of physical activity. Students' mean total screen time was 8,0±4,4 hours. Negative correlation between boy's total physical activty scores and biceps skinfold and between physical activity level and BMI-biceps skinfold measurements were found. The reason of total physical activity was walking and vigorous physical activity, and the reason of high screen time was high phone usege time. University students' sedentary life ,high percentage of body fat and screen time can cause the emergence of future obesity and associated risk.