Çalışanların duygusal zekâsı ve örgütsel vatandaşlık davranışının çalışan performansı üzerindeki etkisi- perakende sektöründe deneysel bir uygulama
The effects of emotional intelligence and organizational citizenship behaviour on the employee performance in retail sector
- Tez No: 544231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA ZEYNEP EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hızla gelişen ve değişen perakende sektöründe şirketlerin sürdürülebilir başarı sağlamaları, rekabet avantajı kazanmaları ve bu avantajı koruyabilmeleri için duygusal zekâsı yüksek ve örgütsel vatandaşlık davranışı gösteren çalışanlar ile iş birliği içerisinde olması önem kazanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmeler açısından duygusal zekâsı yüksek ve örgütsel vatandaşlık davranışı sergileyen çalışanların önemini vurgulayarak bu faktörlerin çalışan performansına etkisini incelemektir. Yapılan çalışma ile perakende sektörü çalışanlarının duygusal zekâ düzeylerinin ve örgütsel vatandaşlık davranışlarının çalışan performansına olan etkisi incelenmiştir. Sektörün öncü firmalarının çalışanlarına 68 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplam 318 anket değerlendirmeye alınmış ve SPSS 21 programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak, duygusal zekânın ve örgütsel vatandaşlık davranışının çalışan performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle perakende sektöründe çalışan performansının arttırılmasında duygusal zekânın geliştirilmesi ve örgütsel vatandaşlık davranışının oluşmasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin çok önem arz ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It has become critical to cooperate with employees with high emotional intelligence and organizational citizenship behavior to achieve sustainable business success and to maitain competitive advantahe in this rapidly growing and changing retail sector. The aim of this study is to examine the effects of emotional intelligence levels and organizational citizenship behaviors on employee performance within retail sector. A questionnaire consisting of 68 questions was applied to the employees of the leading companies of the sector. A total of 318 questionnaires were evaluated and their reliability and validity were checked in SPSS 21 program by factor analysis, correlation analysis and regression analysis methods. The resuılts conclude that emotional intelligence and organizational citizenship behavior have a significant and positive effect on employee performance. In this way, it has been verified that improving the emotional intelligence performance of the employees and development of organizational citizenship behaviors in the retail sector have become significant.