Pazarlama stratejileri ve örgüt yapısının firma performansı üzerindeki etkileri
The impacts of marketing strategy and organizational structure on the company performance
  1. Tez No: 544240
  2. Yazar: SERHAN MARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pazarlama, bugün var olan ulusal ve uluslararası şirketler için vazgeçilmez bir hizmet ve kar unsurudur. Tarihsel gelişimi boyunca firmaların pazarlama stratejilerinde önemli değişiklikler gözlemlenmekte olup günümüzde gelişen teknolojik yenilikler, modern yaklaşımlar ve tüketicinin sınırsız tercih olanağı, yaşamını satış ve pazarlama yaparak sürdüren firmaların faaliyetlerine devam edebilmeleri için bir takım önlemleri almasına neden olmuştur. Bu önlemlerin başında işletmelerin her şeyden önce bir pazarlama stratejisine ihtiyacı olmasıdır. İşletmeler mevcut durumlarını analiz etmek, çıkacağı pazardaki tehdit ve fırsatları belirlemek, hedefleri için hareket tarzını seçmek, pazarlama organizasyonunun yapısını kurmak, işgücünü ve iş ortaklarını belirlemek, kısacası doğru bir pazarlama stratejisi için gerekli kaynak ve metotlarını belirlenmesi gerekmektedir. Bu yüksek lisans tezinde yapılan çalışmada, bir pazarlama stratejisine sahip, işletme içerisinde örgüt yapısını oluşturmuş Türkiye'de iki köklü firma örneklem olarak alınmıştır. İşletme çalışanlarına, üç bölümden oluşan, işletmenin örgüt yapısı-kültürü, pazarlama bileşenleri ve firma performansı başlıkları altında toplam 43 anket sorusu yöneltilmiştir. Araştırma sonucunda görülmektedir ki; geleneksel veya modern bir pazarlama stratejisi kullanan, organizasyonu içerisinde örgüt yapısını oluşturmuş, stratejilerini ve örgüt kültürünü gelecekteki insan kaynağına aktarabilen bir çalışma prensibinin, işletmenin pazarlama faaliyetlerini ve işgücü performansını pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Marketing is an indispensable service and profit component for existing national and international companies on today. Marketing strategies are observed to significant change since historical development of the companies. The developing technology, current approaches and unlimited consumer possibility are causing to take some precautions to who continuing to life with sales and marketing. Most important of these precautions is that companies have one marketing strategy by first of all. Analysis current situation, identify opportunities and choosing behavior for targets etc. should be required to sources and methods for correct marketing strategy. In this master thesis two well-established the Turkish companies are taken example to accurate marketing strategy and organization structure. We conducted to total 43 survey questions for“organizational structure”,“marketing mix”and“company performance”by their employee. According to researching results; which company created the organizational structure with the ethical values frame and transfer to their strategies and organizational structure to employee with use to traditional and current marketing strategies while positively effects to company and employees performance.