Organize sanayi bölgelerinde güneş enerjisi potansiyelinin araştırılması ve yatırım analizi
Investigation of solar energy potential in organized industrial zones and investment analysis
- Tez No: 544267
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERSÖZ, DOÇ. DR. SEMRA BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik fotovoltaik sistem uygulaması ve yatırım analizi karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Uygulama aşamasında, belirlenen bir alan için FV sistem boyutlandırması yapılmıştır. Bu alan, 5 alt üretim alanından oluşmakta ve 180 330 m2 yer kaplamaktadır. Oluşturulan FV sistemin toplam nominal kurulu gücü 8 865 MW'tır. Sistemde kullanılan teçhizat, çalıştırılan personel aynı olmak koşuluyla, sistemin üretim ve finansal performansı; Türkiye'nin sosyo-ekonomik gelişmişliği en fazla olan İstanbul, İzmir ve Ankara şehirleri için karşılaştırılmıştır. Bölgelerin yıllık güneş radyasyonu verilerine ve ilgili optimal güneş paneli açılarına; PVsyst programı, ilgili literatür ve GEPA verileri kullanılarak ulaşılmış olup, sistemin belirlenen şehirler için yıllık üretim hesaplamaları yapılmıştır. Üretim simülasyonlarına, kullanılan alana (parsel) ve teçhizata ilişkin sonuçlar, finansal hesaplamaların yapılmasında kullanılmıştır. Çalışmanın finansal analiz kısmında, proje ömrü boyunca oluşan ve oluşabilecek tüm maliyetler hesaplanmıştır. Oluşturulan üç alternatif için yatırımın getirisi ve proje geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Üç şehir için, yıllık üretim ve finansal performansa yönelik karşılaştırmalar yapılmış olup, yatırımlara yönelik sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the implementation of photovoltaic system for the evaluation of the solar energy potential of Turkey and investment analysis is presented in comparative. In the application phase, PV system sizing is performed for a designated area. This area consists of 5 sub-production areas and occupies 180 330 m2. The total nominal installed power of the PV system is 8 865 MW. Production and financial performance of the system, provided that the equipment used in the system is the same as the operated personnel; Turkey's socio-economic development has been compared for the cities of Istanbul, Izmir and Ankara. The regions ' annual solar radiation data and their respective optimal solar panel angles; The Pvsyst program was accessed using the relevant literature and GEPA data and annual production calculations were made for the specified cities of the system. The results of the production simulations, the area used (parcel) and the equipment were used to perform financial calculations. In the financial analysis part of the study, all costs incurred during the lifetime of the project were calculated. The return on investment and project Payback times were calculated for the 3 alternatives created. For the three cities, comparisons have been made for annual production and financial performance, and the results of the investments have been investigated.