Beden eğitimi programlarının oluşturduğu motivasyonel iklimin hedef yönelimlere etkisinin bazı değişkenler açısından değerlendirilmesi
Assessment of the impact of motivational climate created by physical education programmes to goal orientations in terms of some variables
  1. Tez No: 544279
  2. Yazar: İLYAS ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİL DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Beden eğitimi dersi programları çerçevesinde gerçekleştirilen derslerin oluşturacağı motivasyonel iklim çevresinin hedef yönelimlere etkisinin farklı değişkenler açısından incelenmesi çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini Balıkesir ilindeki Karesi ve Altıeylül Belediyelerindeki Mehmetçik, Zağnos Paşa, Ovaköy, Çiğdem Batubey, Şeref Eğinlioğlu ve Mehmet Azman Çavuş ortaokulları, örneklemini ise beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarında öğrenim gören 435'i kız 384'ü erkek olmak üzere toplam 819 öğrenci oluşturmaktadır. Beden eğitimi alanında geçerlilik ve güvenirlilik çalışması Papaioannou (1994) tarafından yapılan bu ölçek; Haslofça (2012) tarafından“Beden Eğitimi Dersinde Öğrenme ve Performans Yönelimleri Ölçeği (BEDÖPYÖ)”olarak uyarlanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, t-testi, ANOVA ve Tukey kullanılmıştır. Çalışmanın cronbach alpha iç tutarlık katsayısı 0,86 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the impact of motivational climate created by courses in the framework of physical education programmes on goal orientations in terms of different variables. The universe of the study is Mehmetçik, Zağnos Paşa, Ovaköy, Çiğdem Batubey, Şeref Eğinlioğlu and Mehmet Azman Çavuş secondary schools in Karesi and Altıeylül Municipalities of Balıkesir province and the sample is a total of 819 students - 435 girls and 384 boys - studying in the fifth, sixth, seventh and eighth grades. This scale, the validity and reliability of which was tested in the field of physical education by Papaioannou (1994); was adapted by Haslofça (2012) as“Learning and Performance Orientations in Physical Education Classes Questionnaire-LAPOPECQ”. In the analysis of the data, descriptive statistics, t-test, ANOVA and Tukey were applied. Cronbach alpha internal consistency coefficient of the study was 0,86.