2000 sonrası Türk televizyon dizilerinde edebiyat uyarlamalarının aktarım biçimlerine eleştirel bir bakış ve geçişimli medya uygulamaları: Ayşe Kulin - Türkan
A critical analysis and transmedia practices on the transfer forms of literary adaptations in Turkish television series after the 2000's Ayşe Kulin - Türkan
  1. Tez No: 544289
  2. Yazar: DOĞUŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NİLÜFER PEMBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma kaynakça dahil beş bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde teze konu olmuş temel kavramların tanımlamaları yapılarak, uyarlamaların genel olarak Dünyada ve Türkiye'deki tarihsel süreçleri alınmıştır. Kamu ve özel televizyon kanallarında uyarlama dizilere/filmlere ve televizyon yayıncılığının tarihsel süreci içinde nasıl bir politika izlediğine kısaca değinilerek, anlatılar birer örneklem üzerinden değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise, çalışmanın amaç ve yönteminden söz edilmiştir. Gerçek yaşamdan biyografik bir anlatıya uyarlama bir eser olan Ayşe Kulin'in“Türkan, Tek ve Tek Başına”adlı eserinin geçişimsel medya üzerinden izleyiciyi nasıl dönüştürdüğü üzerinden değerlendirmeler yapılmaktadır. Üçüncü bölümde bulgular ve yorumlara yer verilmiş olup çalışmanın sonuç bölümünde ise belirlenen örneklem belli ölçütler çerçevesinde yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters including bibliography. In the introduction part, the basic concepts of the thesis are explained and the subject of the thesis is defined covering the history of adaptations in the world and Turkey. Briefly discussing the politics and policies of public and private television channels as well as how they were acting throughout the historical process the chosen narratives were evaluated through a sample. In these samples, specifically, the analysis were dwelling on the theme, topic, briefly touching on the adaptation sequences, etc. The second part of the thesis clarifies the purpose of the study and methodology as well as the sample to be analyzed. Mainly, it includes a detailed description of the 'Tek ve Tek Başına', a biographical novel of Ayşe Kulin and its adaptations as different forms of work of arts. The emphasis is given to the 'transmedia' samples as it includes how the work is transformed through the media and how the audiences respond through the transitional media. Consequently the third part of the study is devoted to the findings regarding the given sample, its interpretations within the stated criteria, implications.