2000 sonrası dönemde Türk televizyon dizilerinde tüketim ideolojilerinin temsili
Representation of consumption ideologies on Turkish television serials in the post 2000 period
- Tez No: 601816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Genellikle Postmodernizm tartışmaları başlığı altında başlıca meseleler postmodern perspektifler içerisinde bazı önemli noktalar üzerinde çalışmakta ve bir alan mücadelesi vermektedir. Bu önemli noktalardan bazıları; 1) Gösteren & gösterilen bağı çökmüş ve gerçeklik ile anlam arasındaki bağ kaybolmuştur. 2) Modern öznellik parçalanmış ve imaj yönelimli dünya, tüm özneleri tüketim göstergeleri ile çevrelemiştir. 3) Tüm modern bütüncül perspektifler –marksizm dâhil tüm modern ideolojiler- postmodern yönelimli söylemlerce kabul görmemektedir. 4) Bugünün postmodern dünyası imaj yönelimli dünya olarak, tüm ilerici modern rasyonel özne değerleri, toplumsal ideolojiler, toplumsal gerçeklikler v.b. postmodern alanda kitle iletişim araçları yoluyla toplumsal etkileşimli simgesel dünyaya dayanan bir yönden, sanal sinyal simülasyon yöne doğru dönüşmektedir. İmaj yönelimli –ya da postmodern- dünya kitle iletişim araçları vasıtasıyla meydana gelmektedir. Türk televizyon dizileri postmodern kültürel tüketim değerleri ve postmodern temaları yerli yapım diziler yoluyla içeriklerinde taşımaktadır. Bu araştırmada Türk ana akım televizyon istasyonları, TRT, FOX, KANAL 7, STAR TV ve SHOW TV kanalları üzerinden yayın yapan Türk televizyon dizileri arasından örneklem oluşturulmuştur. Tüm Türk televizyon dizileri niteliksel içerik analizi ile çözümlenerek, bu televizyon dizilerinin postmodern tüketimci ideolojik değerlerinin toplumsal düzlemde yansıması ve fenomenolojik karakteristiğini görmek için niteliksel içerik analizi yoluyla çözümleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Generally, the main issues under the title of postmodernism debates work on some important points within postmodern perspectives and provide a field struggle. Some of these important points; 1) the bond between the signifier & sign has been collapsed and the link between reality and meaning has disappeared. 2) Modern subjectivity is fragmented and the image-oriented world surrounds all subjects with indicators of consumption. 3) All modern holistic perspectives - all modern ideologies, including marxism - are accepted by postmodern oriented discourses. 4) Today's postmodern world is image-oriented world which refers to the loss of all progressive modern rational subject values, social ideologies, social realities etc. are transforming from symbolic social interactive reality-based way to virtual signal, simulation way through mass media on the postmodern era. Image-oriented - or postmodern - world occurs through mass media. Turkish television series conveys postmodern cultural consumption values and postmodern themes in their content through domestic production series. In this research, a purposeful sample was created among Turkish television series broadcasting on Turkish mainstream television stations, TRT, FOX, CHANNEL 7, STAR TV and SHOW TV channels. All Turkish television series were analyzed by qualitative content analysis in order to see the social reflection and phenomenological characteristics of postmodern consumerist ideological values of these television series.