Koroner arter hastalarında statin farmakogenetiği
Pharmacogenetics of statin in patients with coronary artery disease
- Tez No: 544294
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN SÜSLEYİCİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızın amacı statin kullanan koroner arter hastalarında CYP3A4*1B genotip sık-lıklarını tip 2 diyabeti bulunan ve bulunmayan gruplar ile obezite bulunan ve bulunmayan gruplar arasında karşılaştırmaktır. Geniş kullanımlarına rağmen, statinlerle tedavi edilen hastaların yalnızca üçte biri hedef-lenen plazma düşük yoğunluklu lipoprotein-kolesterol (LDL-kolesterol) seviyelerine ulaşmaktadır. Farmakogenetik, metabolik yolaklardaki genetik farklılıkları ifade eder ve bir ilaca bireyin yanıtını belirlemede genetiğin rolünü araştırır. Çalışmamızda statin kullanan koroner arter hastalarında CYP3A4 geni *1B (rs2740574) genotip sıklıkları ve biyokimyasal parametrelere etkileri araştırılmıştır. Çalışma grupları tip 2 diyabetli ve obez koroner arter hastalığı bulunan kişiler ile tip 2 diyabeti ve obezite-si bulunmayan koroner arter hastalarından oluşturulmuştur. Çalışmamızda kişiye özel statin dozunun belirlenebilmesi için CYP3A4 genine ait rs2740574 genotipleri polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon parça uzunluk polimorfizm yöntemleri ile belirlenmiştir. Çalışma sonucunda en sıklıkla rastlanan genotip homozigot yabanıl tip (%94.1) olarak tespit edildi. Heterozigot formda CYP3A4*1B genotipine sahip hastaya rastlanmadı. CYP3A4*1B polimorfizmini mutant formda taşıyan 5 hasta (%5.9) tespit edildi. CYP3A4*1B homozigot polimorfik tip genotipe sahip koroner arter hastalarında ortala-ma LDL-kolesterol, trigliserid ve total-kolesterol düzeyleri homozigot yabanıl tip geno-tipe sahip kişilere kıyasla daha yüksek bulundu. CYP3A4*1B homozigot polimorfik genotipe (GG) sahip kişilerde HDL-kolesterol ve açlık kan şekeri düzeyleri ise homozi-got yabanıl tipe (AA) sahip kişilere kıyasla daha düşük bulundu. Çalışmadan elde edilen sonuçlarımız CYP3A4*1B polimorfizmine ait varyant allelinin obezite ve koroner arter hastalığı ile ilişkili olabileceğini ve *1B varyant allelinin yabanıl tip allele kıyasla daha yüksek LDL-Kol, TG ve T-Kol seviyelerine neden olduğunu gös-termektedir. Statin kullanan obez koroner arter hastalarında CYP3A4 *1B genotipleme-sinin tedaviye başlanmadan önce belirlenmesinin serum lipid düzeylerinin kontrol edilmesi için önem taşıdığı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare frequency of CYP3A4*1B genotypes in patients with coronary artery disease using statin among groups with and without type 2 diabetes and with and without obesity. Despite their broad use, only one third of patients treated with statins reach the targeted plasma low density lipoprotein-cholesterol (LDL-cholesterol) levels. Pharmacogenetics refers to the genetic differences in metabolic pathways and investigates the role of gene-tics in determining the individual's response to a drug. In our study, CYP3A4 gene *1B (rs2740574) genotype frequencies and effects on biochemical parameters were investigated in coronary artery disease patients using sta-tin. The study groups consisted of patients with type 2 diabetes and obese coronary artery disease and patients with coronary artery disease without type 2 diabetes and obesity. In our study, rs2740574 genotypes of CYP3A4 gene were determined by polymerase chain reaction and restriction fragment length polymorphism methods in order to determine the individual statin dose. The most common genotype to be homozygous wild type (94.1%) in the study. None of the patients with heterozygous genotype of the CYP3A4*1B were detected. Five patients (5.9%) with CYP3A4*1B polymorphism in mutant form were detected. In patients with coronary artery disease with CYP3A4*1B homozygous polymorphic type genotype, the mean LDL-cholesterol, triglyceride and total-cholesterol levels were higher than those with homozygous wild type genotype. HDL-cholesterol and fasting blood glucose levels were detected to be lower in individuals with CYP3A4*1B homozygous poly-morphic genotype (GG) compared to those with homozygous wild type (AA). Our results show that variant allel of CYP3A4*1B polymorphism may be related to obesity and coronary artery disease and *1B variant allele causes higher LDL-cholesterol, triglycerides and total-cholesterol levels than wild type allele. We believe that the determination of CYP3A4*1B genotyping in patients with obese coronary artery disease using statin before initiating treatment is important for controlling serum lipid levels.