Akut sipermetrin toksikasyonuna maruz kalmış su pirelerinde(daphnia magna straus 1820) detoksifikasyon ve reprodüktif sistemleilişkili bazı genlerin ekspresyon profillerinin belirlenmesi
Determination of expression profiles of some genes related to the detoxification and reproductive system in water fleas (daphnia magna straus 1820) that are exposed to acute cypermethrin toxicity
  1. Tez No: 544296
  2. Yazar: ÜMİT MORKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada; sipermetrin pestisitinin sub-lethal dozuna maruz bırakılan su pirelerinde (Daphnia magna) detoksifikasyon (CYP314, CYP360A8, GST, P-gp, HR 96) ve üreme (DMRT, VTG ve CUT) sistemi ile ilgili genlerin ekpresyon seviyelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, 10 adet 50 mL'lik beherin her birine 20 adet su piresi konulmuştur. Çalışma, sipermetrin pestisitinin sub-lethal dozunun (0,06 µM/L) su pirelerine 0,24,48,72 ve 96 saat uygulanması ile gerçekleştirilmiştir. Genlere ait ekpresyon profilleri Real Time PCR kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the expression levels of some genes (CYP314, CYP360A8, GST, P-gp, HR 96, DMRT, VTG and CUT) related to the reproductive and detoxification system in water fleas (Daphnia magna) exposed to sub-lethal dose of cypermethrin pesticide. In the study, Daphnia magna (n=20) were placed in 50 ml beakers (n=10). The study was carried out with sub-lethal dose of cypermethrin pesticide (0,06 µM/L) applied to Daphnia magna 0,24,48,72 and 96 hours. Gene expression profiles were determined using Real Time PCR.