Afetler politikasında dönüşüm:Türkiye'de iklim değişimine uyum yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Transition in disasters policy: Evaluation of climate change adaptation approaches in Turkey
  1. Tez No: 544316
  2. Yazar: İSMAİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOLGA ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, başlangıç noktası olarak Türkiye'nin afet yönetim sisteminde iklim değişikliği politikalarını mevzuat bağlamında özelden genele bir değerlendirmeye tabi tutmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda hem Türkiye'nin bütüncül bir afet yönetim sistemi anlayışı çerçevesinde iklim değişikliği konusunun temel afet yönetimi bakış açısı ve risk azaltma yaklaşımı içerisine dahil edilmesi, hem de küresel ölçekte yapılan iklim değişikliğine uyum ve afet risk azaltımı çalışmalarını temel alarak Türkiye'nin bu konuda sahip olduğu potansiyelin geliştirilmesi yönünde bir değerlendirme gerçekleştirilmeside hedeflenmektedir. Aynı zamanda, bu bağlamda, Türkiye'nin afet yönetimi mevzuatında sıklıkla eleştirilen yasal ve yönetsel yapının bütüncül olmayışı ve iklim değişikliği yaklaşımının söz konusu mevzuat içerisinde henüz yeterince yer almayışı konuları değerlendirilerek yeniden ele alınması gerektiği düşünülen Türkiye'nin afet yönetimi mevzuatı için iklim değişikliğine uyum özelinde katkı koyabilecek bir temel oluşturulması amaçlanmaktadır. Türkiye'nin afet yönetim sistemi yaklaşımı ile iklim değişikliği politikasını uluslararası afetler politikasının dönüşümü çerçevesinde karşılaştırmalı olarak analiz etmek amacıyla literatür taraması yapılmıştır. Bu amaçla, konu ile ilgili bakanlık ve kurumların yazılı ve basılı kaynaklarına kurumsal iletişim kanallarından ulaşılarak incelenmiştir. Buna bağlı olarak, tez çalışmasının hedefleri doğrultusunda ilgili afet mevzuatı, afet yönetim sistemi, kalkınma planları, stratejiler ve uyum politikaları çalışmanın temel kaynakları olarak belirlenmiştir. Tezin oluşturulması sürecinde temel olarak literatür çalışması ve buna bağlı olarak hem ulusal hem de uluslararası alanda yazılmış belge ve dokümanlar kaynak olarak kullanılmıştır. Literatür bölümünü ve çalışmasını takip eden bölüm içerisinde tezin hedefleri doğrultusunda alanında yetkin olan ve farklı çalışmalar yürüten gerek kamuda gerek üniversitelerde gerekse sivil toplum örgütlerindeki uzmanlar ile görüşmeler yapılarak, bu görüşmeler sonucunda elde edilen veriler tezin değerlendirme ve karşılaştırma bölümleri içinde kaynak olarak kullanılmıştır. İklim değişimine uyum çerçevesinde, uluslararası politika ve ülke uygulamaları değerlendirilerek, Türkiye için bir uyum planı ve uygulama stratejisi oluşturulmasına yönelik temel kriterler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, as a starting point, aims at investigating the policies of climate change in Turkish disaster management system from a more specialized one to general viewpoint. In this regard, it also aims at exploring a way to examine both the potential that Turkey has in the fields of disaster risk mitigation as well as its integration into the efforts of climate change in a global scale, and the implication of the notion of climate change into Turkish basic disaster management policy and risk management approach within the framework of a holistic disaster management system. Similarly, it strives for establishing a basis to contribute to the legislation of Turkish disaster management with a special focus on integration of climate change, which has been said to be overhauled due to the fact that it has frequently been criticized for not presenting a holistic legislative and administrative body and not reflecting Turkish approach of climate change adequately in the afore-mentioned legislation. Literature review is made for purpose of Turkey's disaster management system approach to climate change policy, international policy disasters in order to analyze in a comparative framework for transformation. For this purpose the written and printed sources of the relevant ministries and institutions have been accessed through corporate communication channels. In accordance with the objectives of the thesis study, related disaster legislation, disaster management system, development plans, strategies and compliance policies are determined as the main sources of the study. In the process creating of the thesis is used as sources that basically literature study and accordingly documents and documents written both nationally and internationally. In accordance with the objectives of the thesis and the literature section, the interviews with the experts in the public, university and non-governmental organizations, which are competent in their fields and carry out different studies, were used as a source for the evaluation and comparison sections of the thesis. Within the framework of adaptation to climate change an integration plan and implementation strategy for evaluating the application of international politics and countries, Turkey has tried to determine the basic criteria for the establishment.