Preeklampsi tanısı alan gebeler'de nörofilin-1 düzeyi ve hastalığın şiddetiyle olan ilişkisi
Neuropilin-1 levels in pregnant women diagnosed as preeclampsia and the relationship of these levels with the severity of the disease
- Tez No: 544315
- Danışmanlar: UZMAN TAYFUR ÇİFT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, preeklampsi tanısı alan preeklamptik gebelerle, normotansif gebelerin, serum Nörofilin-1 (NP-1) düzeylerinin değerlendirilerek karşılaştırılması ve bu molekülün preeklampsi patogenezindeki rolünün belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumhanesine başvuran, 18 yaş ve 20 hafta üzeri toplamda 135 gebe dahil edildi. 45 preeklampsi tanı kriterlerini karşılayan ve 45 ağır preeklampsi tanı kriterlerini karşılayan gebeler hasta grubunu, 45 normotansif gebe ise kontrol grubunu oluşturmak üzere belirlendi. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri incelendiğinde, gruplar arasında yaş açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate and compare serum Neuropilin-1 levels of preeclamptic and normotensive pregnant women. And the role of this molecule in the pathogenesis of preeclampsia. Materials and methods: A total of 135 pregnant women aged over 18 and over 20 gestational weeks who applied to the Health Sciences University Bursa Yuksek Ihtisas Educational Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic, were included in this prospective study. In the study group there were, 45 severe preeclamptic pregnant women, 45 mild preeclamptic pregnant women, while the control group had 45 normotensive pregnant women. Results: When the demographic characteristics of the patients were examined, there was no difference in age between the groups.