Ceviz çöğürü yetiştiriciliğinde farklı sulama uygulamalarının vejetatif gelişime ve bitki su tüketimine etkilerinin araştırılması
An isvestigation of the effects of different irrigation applications on vegatative development and evapotranspiration in walnut seedlings cultivating
- Tez No: 544323
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Büyük Menderes Havzasında Aydın ilinin Koçarlı ilçesinde yürütülen bu çalışmada, ceviz çöğürlerinin yetiştirilmesinde farklı sulama uygulamalarının çöğürün vejetatif gelişimine ve bitki su tüketimine etkileri incelenmiştir.Araştırma, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama çiftliğinde, 2016 yılında yürütülmüştür. Bu çalışmada damla sulama yöntemiyle sulanan çetin ceviz tohumlarından oluşan çöğürlere A sınıfı buharlaşma kabından yararlanarak uygulanacak sulama suyu miktarının belirlenmesi ve sulama programlarının oluşturulması araştırılmıştır.Araştırma, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve 4 sulama konulu olarak kurulmuştur. Konulara uygulanacak su miktarları açık su yüzeyinden meydana gelen 4 günlük birikimli buharlaşma değerlerinin dört farklı pan katsayısıyla (Kpc1: 0.25, Kpc2: 0.50, Kpc3: 0.75, Kpc4: 1.00) çarpılmasından elde edilen değerden belirlenmiş ve sulamalar damla sulama yöntemiyle, dört günde bir yapılmıştır. yapılan araştırma sonucunda çöğür gelişimleri incelendiğinde en uygun çöğür çapı genişliğinin K 0.75 konusuna ait olduğu saptanmıştır.K 0.75 konusunda uygulanan su miktarı çöğür gelişimi açısından en uygun su konusu olarak belirlenmiştir. Konulara ait bitki su tüketimleri sırayla K 1.00 1365,4 mm, K 0.75 1078,7 mm, K 0.50 790,75 mm, K 0.25 503,47 mm olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at Adnan Menderes University Researchand Application Farm located in Büyük Menderes Basin in year 2016. In this study, the effects of different irrigation levels on the vegetative grow than devapotranspiration of walnut seedling was in vestigated. Also it was a imed to determine optimum the irrigation water amount sand the prope rirrigation program of walnut seedling irrigated with drip irrigation system based on Class-A Pan cumulative evaporation. Trials comprised of four different irrigation levels(Kpc1: 0.25, Kpc2: 0.50, Kpc3: 0.75, Kpc4: 1.00) of cumulative Class-A pan evaporation on a 4-day basis. Irrigation water was applied with drip irrigation system to the plants. In terms of grafting, it was determined that the most suitable seedling diameter width belongs to K 0,75. The amount of water applied to K 0,75 is determined as the most suitable water subject for the development of seedling. The effect of appropriate irrigation water on plant growth in walnut kernels until the period of inoculation was investigated. In addition, the required amount of water and plant water consumption values were determined and the irrigation program was established. As a result of resurch ın terms of vaccination the most suitable seedlings diameter was found in the subject K 0.75. The amount of water applıed to the subject K 0.75 was determıned as the most suitable water issue in terms of development of seedlings. Crop evapotranspiration of subject was determined to be K 1.00 1365,4 mm, K 0.75 1078,7 mm, K 0.50 790,75 mm, K 0.25 503,47 mm.