Üstün nitelikli ceviz çöğür tohum kaynaklarının saptanması
Determination of high quality walnut seed resources
  1. Tez No: 283398
  2. Yazar: ESRA SAMSUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma kuvvetli gelişen, homojen çöğürler veren, çimlenme oranı yüksek ve tuz stresine toleranslı Juglans regia kaynaklı tohum kaynaklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada Pedro, Chandler, Hartley, Bilecik, Yalova-3, Şebin, Kaman 1, Kaman 5, 60/01ceviz çeşitlerine ait tohumlarından elde edilen çöğürlerin anaçlık özellikleri incelenmiştir. Tartılı derecelendirme sonucunda Bilecik, Kaman 1 ve Kaman 5 çeşitlerine ait tohumlardan elde edilen çöğürlerde gövde çapı varyasyon katsayı en düşük olan çeşit Kaman 1 çeşidi bulunmuştur. Çöğür gövde çapı 7,88 mm (Bilecik) ? 8,48 mm (Kaman 5) arasında saptanmıştır.Çöğür anaçlarının sulama suyu tuzluluk stresine dayanımını belirlemek amacıyla 4 sulama suyu tuzluluğu (T0= 0,3 dS/m -kontrol, T1= 1,5 dS/m, T2= 3 dS/m T3= 5 dS/m) kullanılmıştır. Artan sulama suyu tuzluluğuna bağlı olarak bitki gelişimi ve klorofil içeriğinde azalmalar olmasına karşılık, prolin içeriği, Na ve Cl içeriğinde ise artışlar gözlenmiştir. Tuz stresine dayanımda belirleyici faktörler olarak kabul edilen klorofil ve Na birikimi yönüyle Kaman 5 çeşidi, Prolin ve Cl içeriği yönüyle Kaman 1 çeşidi, bitki gelişimi, oransal yaprak su potansiyeli değeri ve K/Na değeri yönüyle ise Bilecik çeşidinin tuz stresinden daha az etkilendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to determine Juglans regia seed resources with robust growth, homogen seedling production, high germination rate and salt stres tolerant. For this purpose, rootstock characteristics of seedlings obtained from Pedro, Chandler, Hartley, Bilecik, Yalova-3, Şebin, Kaman 1, Kaman 5, 60/01 walnut cultivars were investigated. The result showed that the sedling from Kaman 1 cultivar has the lowest variation cofficient in stem diameter among the Bilecik, Kaman 1 and Kaman 5. Seedling stem diameter was ranged from 7,88 mm (Bilecik) to 8,48 mm (Kaman 5).Four different salt concentration of water were used in order to determine the resistance of salt stress for selected sedlings(T0= 0,3 dS/m -control, T1= 1,5 dS/m, T2= 3 dS/m T3= 5 dS/m). The results showed that as salt concentration of water increased plant development and chlorophyll concentration was decreased, as opposed to prolin concentration, Na and Cl concentration was increased. Kaman 5 displayed salt resistant in terms of chlorophyll content and Na accumulation, Kaman 1 showed salt resistant regarding plant development, relative leaf water potential and Bilecik had least affected in salt stress in terms of K/Na ratio.