Geleceğin teknolojisi yenilenebilir enerji sistemlerine geçişte çanakkale yöresi elektrik şebekelerinin mevcut durumu ve optimizasyonu
Current status and optimization of electrical grids in Çanakkale region for renewable energy systems as future technology
- Tez No: 544325
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanoğlu çağlar boyunca enerji kaynakları ile hep iç içe yaşamıştır. Sanayi devriminin başlangıcından itibaren artan enerji ihtiyaçları ile fosil kaynaklar yoğun olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise, dünya ve ülkemiz geneline bakıldığında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim her geçen gün artmaktadır. Özellikle son 10 yıldır yenilenebilir, temiz enerji kaynaklarından üretilen enerjinin, tüm kaynaklardan üretilen enerji içerisindeki payı olağanüstü bir şekilde yükselmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının farklı bölgelerde yoğunlaşması, özellikle düşük güçlerde adet olarak çok ve coğrafi yönden dağınık olması, elektrik şebekesinde enerji kalitesi yönünden sorunlara neden olmaktadır. Üretim santrallerinin artışına paralel olarak elektrik şebekesi güçlendirilemez ise, üretim kaynakları artsa da enerji kalitesi ve sürekliliği sağlanamayabilir. Önümüzdeki süreçte, yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye olan etkisi ve üretim kaynağına göre her bir sistemin olumlu ve olumsuz durumlarının daha çok araştırılacağı muhakkaktır. Çünkü dağıtım ve iletim sistemine dahil olacak her yenilenebilir enerji kaynağının, sistemin talebinin karşılanması, kalitenin yükseltilmesi hedefleri ile irdelenmesi gereklidir. Elektrik şebekesinin kararlı çalışması için şebekenin hangi bölümlerine ne oranda yenilenebilir enerji santrallerinin irtibatlandırılabileceğinin, önceden tespit edilmesi son derece önemlidir. Dolayısıyla, bu çalışmada Çanakkale yöresindeki elektrik şebekelerinin mevcut durumu araştırılmış ve yenilenebilir enerji sistemlerine geçişte yapılması gerekenler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mankind has been interwined with energy sources throughout the ages. Since the beginning of industrial revolution, fossil resorces have been used intensively due to increasing energy requirements. Today, when we look at the world and our country in general, a trend towards renewable energy sources is growing day by day. Especially in the last 10 years, the share of energy produced from renewable and clean energy sources has been extraordinarily increased. Concentration of renewable energy sources at some regions, especially scattered as low-power plants in the several geographic locations causes many problems in the electricity grid in terms of energy quality. If the electricity grid cannot be strengthened in parallel with the increase of production power plants, the quality of production and continuity of electricty may not be achieved, even though production resources increase. It is certain that, in the future, the effects of renewable energy sources on the grid, and the positive and negative aspects of each system according to the source will be further investigated. It is because each renewable energy source included in the distribution and transmission system should be examined together with the objectives of satisfying the demand of the system and increasing the quality. It is important to determine in advance which parts of the network are available for connection of the renewable power plants, in order to ensure the stable operation of the electricity network. Therefore, the current state of electricity networks in Çanakkale region has been investigated in this study and it has been determined what should be done in transition to renewable energy systems.