Kütahya ilinde yetiştirilen çerezlik kabak çekirdeklerinin verim ve kalitelerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality of roasted pumpkin seed grown in Kütahya province
- Tez No: 544352
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDİLEK GÜLMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, Kütahya ili ve ilçelerinde çerezlik kabak çekirdeği üretici arazilerinin toprak özelliklerinin, hasat edilen tohumların besin elementi miktarlarına, yağ içeriklerine ve yağ asidi bileşenlerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, Kütahya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün çiftçilere çerezlik kabak tohumluğu dağıttığı tarlalardan ekim öncesi 44 adet toprak örneği alınmıştır. Toprak analizleri yapılmış ve elde edilen sonuçlara göre dekara 10 kg azot (N), 10 kg fosfor (P), 9 kg potasyum (K) ve eksikliği belirlenen mikroelementleri yeterli seviyeye getirecek miktarda gübre önerilmiştir. Bu proje ile hasat edilen kabak tohumların verimi, morfolojik özellikleri, besin elementi içeriği, yağ içeriği ve yağ asidi bileşenleri belirlenmiştir. Araştırma alanındaki toprakların çoğunlukla killi tınlı, kireçli, organik madde içeriğinin orta, N içeriğinin yeterli, P içeriğinin yetersiz olarak belirlenmiştir. Toprakların mikroelement içerikleri ise Fe ve Cu yeterli, Mn ve Zn çok az, B ise yeterli olduğu bulunmuştur. Tohumdaki mineraller içeriklerinin ortalamasına göre P (%0,91), K (%0,7), Fe (144,99 mg/kg), Zn (97,97 mg/kg), Mn (20,16 mg/kg) ve Cu (11,12 mg/kg) sırasında olduğu belirlenmiştir. Kabak tohumlarının iç kısmının protein içeriği %22,6 ile 45,8 ve yağ oranı % 41,48 ile 54,13 değerleri arasında değişmiştir. Bazı yetiştiricilerin ürettiği çerezlik kabak tanelerinin bin tohum ağırlıklarının iri kalite sınıfına girdiği belirlenmiştir. Aynı zamanda Kütahya ilinde kabak çekirdeğinin yüksek verimli ve kaliteli yetiştirilmesi için uygun bölgelerin tespitinde öncü bir araştırma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of soil properties on the amount of nutrients, oil contents and composition of the harvested pumkin seeds were investigated in the districts of Kütahya province. For this purpose, soil samples (44 pieces) were taken from the fields of farmers who obtained pumpkin seeds from Kütahya Food, Agriculture and Livestock Provincial Directorate. Soil analyzes were performed and according to the results, 100 kg of nitrogen (N), 100 kg of phosphorus (P), 90 kg of potassium (K) per hectare, and sufficient amount of microelements were recommended. With this study, the yield, morphological characteristics, nutrient contents and oil contents of the harvested pumpkin seeds were determined. The soils of research area were mostly clayey loamy, calcareous, medium in organic matter content, sufficient in N content, insufficient in P content. The microelement contents of the soils were sufficient for Fe and Cu but Mn and Zn were very few and B was sufficient. According to the average content of the minerals in seed were determined as P (0.91%), K (0.7%), Fe (144.99 mg/kg), Zn (97.97 mg/kg), Mn (20.16 mg/kg) and Cu (11.12 mg/kg). The protein content of the pumpkin seeds varied from 22.6 to 45.8% and the oil content from 41.48 to 54.13%. It was determined that the thousand seed weights of the pumpkin seeds produced by some farmers were in high quality class. As a conclusion, the results of the study will help to know about the nutrient elements and fat content of pumpkin seeds grown in areas similar to the soil characteristics examined. Besides, it has been a pioneering research in the determination of suitable areas for high yielding and quality cultivation of pumpkin seeds in Kütahya province.