İnsancıl Hukuk çerçevesinde çocuk askerler sorunu
The problem of child soldiers under Humanitarian Law
- Tez No: 544353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAT LALE AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Silahlı çatışmaların etkisini ve şiddetini azaltmayı amaçlayan insancıl hukukun temel kaynaklarından biri olan Cenevre Sözleşmeleri ve Ek Protokolleri'ne göre bireyler ya savaşçıdır ya da sivildir. Böyle olmakla beraber günümüz dünyasında yaşanan çatışmalarda bu ayrımı yapmak her zaman kolay değildir. Özellikle fiziksel, zihinsel ve duygusal yeterliliğe tam olarak ulaşmamış olan çocukların silahlı çatışmalarda doğrudan düşmanca eylemlere katılmış olması fail/mağdur çizgisini epeyce bulanıklaştırmaktadır. Öte yandan çocukların karar verme yetisini ne zaman kazandıkları, silahlı çatışmalara gönüllü olarak katılıp katılamayacakları, kültürel farklılıkların önemli olup olmadığı gibi cevap vermesi zor olan sorular meseleyi daha da karmaşık hâle getirmektedir. Birtakım uluslararası hukuk metinlerinde çocukların silah altına alınmaması ve düşmanlıklarda kullanılmaması yönünde hükümler olsa da açık ve kesin çözüme ihtiyaç duyulan hususlar hâlâ bulunmaktadır. Bunlardan biri de çocuk askerlerin savaşçı mı yoksa sivil mi olduğu meselesidir. Bu çalışmada, çocuk askerlerin hukuki statülerinin insancıl hukukun temel mantığı çerçevesinde nasıl ele alınacağı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the Geneva Conventions and Additional Protocols, one of the main sources of humanitarian law aimed at reducing the impact and violence of armed conflicts, individuals are either warriors or civilians. The fact remains that, it is not always easy to make this distinction in the conflicts in today's world. Specially, children who have not fully achieved physical, mental and emotional competence have directly participated in hostile acts in armed conflicts, has blurred the line of the perpetrator/victim. On the other hand, questions that are difficult to answer when children acquire decision-making skills, whether they can voluntarily participate in armed conflicts, and whether cultural differences are important, make the issue even more complicated. Although there are provisions in a number of international legal texts to ensure that children are not recruited and not used in hostilities, there are still issues that need a clear and final solution. One of these is the question of whether child soldiers are warriors or civilians. In this study, it is examined how the legal status of child soldiers will be handled within the framework of the basic logic of humanitarian law.