Nannochloropsis sp.'in bazı balık patojenlerine karşı antimikrobiyal etkisinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial effect of Nannochloropsis sp. against some fish pathogenes
  1. Tez No: 544365
  2. Yazar: NOHA AHMED SATI ALI MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İFAKAT TÜLAY ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mikroalg grubundan olan Nannochloropsis türleri akuatik çevre için önemli fotosentetik organizmalar olup aynı zamanda karbonhidrat, vitamin, protein ve enzim gibi antimikrobial ve antiviral ajan olarak da kullanılan birçok bioaktif bileşenin kaynağıdırlar. Nannochloropsis türleri gıda, kozmatik, eczacılık, su ürünleri yetiştiriciliği gibi sektörlerde direk olarak kullanıldığı gibi biogaz ve ilaç terapisi gibi biyoteknolojik yaklaşımlar içinde kullanılmaya başlanmıştır. Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde, 240 bin ton ile Avrupa'da ikinci olan Türkiye'de, balık hastalıklarının etkili kontrolü için çevreye duyarlı ve antibiyotiklere alternatif kematörapik ajanların kullanımı bu sektördeki ekonomik kayıpların azaltılması için şarttır. Bizim çalışmamızda, Nannochlopsis türlerininden elde edilen extraktlarının Gökkuşağı Alabalığında hastalığa neden olan Aeromonas türlerine karşı antimikrobiyal aktiviteleri çalışılmıştır. Bunun için agar-disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Aeromonas türlerinde pozitif inhibisyon zonları gözlenmiş ve 11,4-14,6 mm civarında zon çapları ölçülmüştür. Bu sonuç bize denenen Nannochloropsis türlerinde balık hastalık patojeni organizmalara karşı antimikrobiyal etkisinin mevcut olduğunu doğrulamıştır. Bu bulgular ışığında gelecekte su ürünleri sektöründe Nannochloropsis ekstraktları kullanılarak hastalık önleme çalışmaları ve besleme denemelerinin yapılmalı ve alternatif ajan olarak kullanılmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Antimikrobiyal test, Balık hastalıkları, Nannochloropsis
Özet (Çeviri)
Microalgae Nannochlopsis sp., which are important photosynthetic organisms of aquatic ecosystems, are the primary sources of many bioactive compounds such as proteins, carbohydrates, lipids, vitamins and enzymes that can be used as antimicrobial and antiviral agents. These organisms are nowadays used directly in the food, cosmetic and pharmaceutical industry, or in aquaculture sector and biotechnological approach like biofuel or drug therapy. Finding the effective, environmental friendly chemotropic agents to control fish pathogens are crucial in a country like Turkey which has production capacity of about 240 thousand tons of cultured fish which is the second biggest producer in Europe. In our study, we tested the antimicrobial activity of Nannochloropsis sp. against some fish pathogens Aeromonas sp. that are major pathogens for rainbow trout farms. Agar disk diffusion test method was used for studying antimicrobial activity on pathogens. Aeromonas spp. have shown antimicrobial activity positively as the inhibition zones were 11,4-14,6 mm respectively. According to our primary results, we could use this organisms to control of fish disases as alternative reagents to antibiotics. KEYWORDS: Antimicrobial test, Fish diseases, Nannochloropsis