Influemces of prophylactic antibiotic, chemotherapeutic and vitamin treatments on the growth and survival rate of larva and juvenil sea bass Dicentrarchus labrax
- Tez No: 65581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AKINLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmada, levrek balığının iki önemli beslenme döneminde kullanılan canlı ve yapay yemlere ilave edilen katkı maddelerinin gelişim ve direnç üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, levrek balığı larvalarının ilk beslenme döneminde kullanılan rotifer Brcmchionus plicatilis'ın, besin içeriğinin geliştirilmesinin, larva yaşama oranı ve gelişimi üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, ilk besin olan rotiferin kültür verimliliğini artırmak ve onun aracılığıyla levrek larvasının vitamin gereksinimlerini karşılamak üzere, rotifer için yem olarak, fitoplankton Ncmnochloropsis oculata ve maya birlikte kullanılmış ve maya süspansiyonuna vitamin A, D, E, C ve Bı2 ilaveleri yapılmıştır. Deneme sonunda, rotiferin kültür verimliliğine yönelik amaç, farklı hacim ve kültür koşullarında yapılan üretimde en belirgin olarak vitamin katkılı maya ile beslenen rotiferlerde, 30 l.'lik hacimde, 23°C kültür sıcaklığında ve %o30 tuzlulukta gerçekleşmiş ve vitamin katkılı maya ile beslenen rotiferleıin yem olarak verildiği larvalar, vitamin katkısız beslenen rotiferlerin ilk yem olduğu larvalardan daha yüksek yaşama ve yüzme kesesi gelişim oranına sahip olmuşlardır. Çalışmanın ikinci aşamasında, larva ve yavru levrek balıklarının besin gereksinimlerini karşılayarak daha sağlıklı ve dirençli ürün elde edilmesi amacıyla, yapay yemlere (üretim, transfer ve saklama aşamalarındaki olası kayıpları dikkata alınarak) suda eriyen vitaminler ve antibiyotik Doksisiklin ilave edilmiştir. 45-120. günler arasındaki yaşama döneminde gerçekleştirilen deneme sonucunda, yaşama oram ve ortalama ağırlık artışı yönünden, vitamin katkılı yemle beslenen larva ve yavrular en yüksek değerlere sahip olurken onları antibiyotik katkılı yemle beslenenler izlemiştir. Ancak yemlerine antibiyotik ve vitamin ilavesi birlikte gerçekleştirilenlerde, karşılaştırma imkanı sağlayan ve yapay yemlerine hiç bir katkı maddesi uygulanmamış olanlardan daha düşük yaşama oram; ilk beslenme döneminde vitamin katkısız rotiferlerle beslenmiş ve takibinde yapay yemlerine katkı maddesi uygulanmamış olan larva ve yavrularda en düşük yaşama oram gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this investigation, supplementary subtances were added to live and artificial feeds, used in two important feeding periods of sea bass Dicentrarchus labrax, and their influence on growth and survival has been studied. In the first period, for the nutritional improvement of rotifer Branchiorms plicatilis, first live feed of sea bass, phytoplankton Nannochloropsis oculata and Baker's yeast were used as feeds in the rotifer culture. In addition, vitamin A, D, E, C ve Bi2 were added to the suspension of Baker' yeast to increase the rotifer populations grown and to transfer these vitamins to larva for their vitamin requirements. As a result, the highest population grown of rotifer culture was obtained in the 30 litres tank volume with %o30 salinity, 23 °C temperature and adding vitamin. Larva fed with rotifer grown with addition of vitamin had higher survival and normal swim bladder development rates than larva fed with rotifer grown without vitamin. In the second period, the water soluble vitamins (to compensate for the loss of vitamins in the processes of production, transport and stock) and antibiotic Doxycycline were added to the artificial feeds, important for feeding of larva and young sea bass, to increase survival and growth rate. At the end of the rearing period (45-120. days), larva and young sea bass fed with the supplement of vitamin had the highest survival and growth rate. Sea bass, added antibiotic to their feeds, had less survival and growth rates than the first. In the supplement of vitamin and antibiotic together, larva and young fish of sea bass had less survival rate than sea bass fed without these. Larva, fed with rotifer grown without vitamin in the first feeding period and then with artificial feeds without supplement, had the least survival rate.